Irak: Milion raseljenih zbog borbi

Zbog borbi protiv oružane grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL) hiljade ljudi bile su prisiljene napustiti svoje domove.

Postojeći problem raseljenih osoba u Iraku pretvorio se u krizu, koja je dodatno pojačana dolaskom zime.

U jednoj kući žive po četiri porodice, tako da je ulica jedino mjesto gdje se djeca mogu igrati.

Porodica Khubaisi živjela je u bagdadskoj četvrti Al-Mahdiya prije nego što su bili prisiljeni napustiti svoje domove u julu.

Alia Khamis i njeni unuci živjeli su u Jusufaiji, na liniji fronta nedaleko od Bagdada. Tamo su imali posjede i lijepe kuće. Ostali su bez igdje ičega.

“Od imovine smo iznijeli samo odjeću na sebi. Sve smo ostavili – stoku, kuće i usjeve…”, kaže Alia Khamis Humadi, raseljena udovica.

Njena porodica plaća 200 dolara mjesečnog najma za kuću bez struje ili tekuće vode.

Irački Parlament istražuje korupcijski skandal vezan za pružanje pomoći stotinama izbjegličkih porodica poput ove. Šejk Naser el-Kharghouli je starješina zajednice. Zadužen je za distribuciju humanitarne pomoći za više od 2.000 ljudi.

Domove napustilo skoro milion osoba

“Tražili smo šatore i prikolice. Zvaničnici su nam to obećali, ali za sada nam samo govore da se strpimo do usvajanja budžeta za 2015. godinu. Vidite da većina porodica ovdje živi u užasnim uvjetima. Zima je na vratima i sve što žele je pristojno i toplo mjesto za život”, kaže El- Kharghouli.

Haitam Taha Husein i njegova supruga žive u potkrovlju sa petero djece. Šejku govori kako im treba još deka i madraca, tople vode i grijalica.

Već više od deset godina Irak se suočava s problemom raseljenih osoba. No, od kako je ISIL zauzeo veliki dio države, to se pretvorilo u krizu. Za svega nekoliko mjeseci domove je moralo napustiti blizu milion ljudi.

Dok su Irak i druge države usredotočene na borbu protiv ISIL-a, problem raseljenih je marginaliziran.

Niko nije pošteđen nasilja. U kampu nedaleko od Bagdada smješteni su šiiti Turkmeni iz Tel Afara, nedaleko od granice sa Sirijom. Rukaya Hamdan jedva se brine za svoga sina Hamzu. Ne može liječiti njegovu epilepsiju.

Više u videozapisu…

Izvor: Al Jazeera


Reklama