Bitka za naftom bogati Kirkuk

ISIL i kurdske Pešmerge bore se za grad Kirkuk, inače naftom bogato područje. Svi putevi koji vode iz grada i u njega blokirani su, a sve to utječe i na ekonomsku situaciju.

Na linijama fronte oko Kirkuka stalno traju okršaji između kurdskih Pešmerga i oružane skupine Islamska država Irak i Levant.

Pešmerge kao zaklon koriste vreće s pijeskom, lokacija koju je obišla ekipa Al Jazeere je često na meti.

Nedaleko od nje nalaze se ISIL-ovi položaji, obilježeni njihovom crnom zastavom.

“Razdaljina je izuzetno mala. Na nekim mjestima između nas je jedva 700 metara. Oni stalno napadaju”, kaže Latif Sabir, zapovjednik kurdskih snaga.

Pešmerge drže liniju, ISIL ne odustaje

Pešmerge zasad drže liniju. Ipak, ISIL ne odustaje od pokušaja da zauzme naftom bogati Kirkuk. Kurdske snage morale su primijeniti neke drastične mjere.

“Borbe oko Kirkuka utječu i na humanitarnu situaciju. Put koji povezuje grad sa selima i gradovima na zapadu države sada je potpuno blokiran. Pešmerge kažu da su ga morali blokirati kako bi se zaštitili od napada ISIL-a”, izvještava reporter Al Jazeere Mohammed Adow.

“ISIL-ove autobombe nanijele su nam velike gubitke. Često se znalo dogoditi da oko naših položaja uhvatimo njihove doušnike. Ovaj put nećemo otvarati”, kaže zapovjednik Sabir.

S druge strane barikade, u jednom sunitskom selu pod kontrolom ISIL-a, ekipa Al Jazeere naišla je na niz starih automobila.

Tamošnji ljudi kažu kako je njihova briga samo da se ISIL ne vrati u Kirkuk. Prema njihovom mišljenju, taj grad pripada njima.

Svakodnevni život daleko od normalnog

Velik uspjeh kurdskih snaga bio bi da ostvare punu kontrolu nad Kirkukom i naftnim rezervama u toj regiji.

Svakodnevni život u gradu daleko je od normalnog. Tahsin Aziz drži restoran i kaže kako posao ide loše.

“Osigurao sam restoran, ali opće stanje nesigurnosti i borbi tjera mušterije. Ljude je strah izlaziti”, kaže Tahsin.

Kurdski borci ušli su u Kirkuk nakon što je iračka vojska prije sedam mjeseci napustila položaje u ovom gradu.

Kurdi taj grad već dugo prisvajaju i smatraju ga svojim povijesnim glavnim gradom.

U državi gdje povijest i teret prošlosti bitno određuju nasilje koje se trenutačno događa, Kirkuk predstavlja liniju razdvajanja. Zasad je čvrsto u rukama kurdskih snaga.

Izvor: Al Jazeera


Reklama