Zagađena petina obradivog zemljišta u Kini

Munjeviti rast Kine do statusa druge najveće svjetske ekonomije previše je koštao pojedine poljoprivrednike. Vlada je nedavno priznala da je više od 20 posto obradivog zemljišta zagađeno.
U provinciji Hunan šteta se ne mjeri samo izgubljenim novcem. Nekada su poljoprivrednici u Hunanu rižu sijali dva puta godišnje. Sada samo jednom, i to uz slabe prinose.
“Nema ničega u njoj”, žali se je jedan poljoprivrednik.
Često se najveći industrijski zagađivači sele u seoske krajeve zbog slabijeg nadzora. Blizu sela Chinmin nalaze se fabrike koje Greenpeace optužuje za zagađenje okoliša i ugrožavanje zdravlja mještana.
“Brinem za zdravlje unuke. Čula sam da zrak i voda nisu čisti, a pronašli smo previše olova u njenoj krvi”, kaže Shao Meixiang, držeći unuku u rukama.
“Često šaljem unuku u bolnicu. Vidite kako je niska. Uopće se ne razvija”, rekla je druga žena.
Fabrički otpad dospijeva do riječnih tokova. Poljoprivrednici su vodu koristili za navodnjavanje zemljišta.
Uzročnik raka
Ekipa Al Jazeere uzorke zemlje poslala je na testiranje u Hong Kong, kao i rižu koju je kupila u obližnjoj trgovini te primjerke žitarice koji rastu pokraj ceste. Rezultati su pokazali visoko učešće toksičnih metala hroma i kadmija. Oba su među uzročnicima raka.
Najviše zabrinjavaju rezultati testirane riže iz prodavnice. Pokazali su da je nivo kadmija deset puta veći od standarda koji je propisala kineska Vlada.
Uzorak riže ubrane pored ceste imao je šest puta veće učešće kadmija od dozvoljenog, kao i četiri puta više hroma. Kadmij u uzorcima obradivog tla dostizao je i 50 puta veću vrijednost od propisane.
“Visoki nivoi kadmija uzrokuju rak. To je veoma čest uzročnik raka u mnogim krajevima svijeta. Hrana zagađena kadmijem može dovesti do prestanka rada bubrega”, objašnjava Balwant Singh sa Univerziteta u Sydneyju.
Ima naznaka da kineska Vlada postaje transparentnija kada je riječ o nivou zagađenosti zemljišta. Zamjenik premijera nedavno je priznao da je 20 posto kineskog obradivog zemljišta zagađeno.
Ovo je osjetljivo pitanje, pa su se ubrzo pojavili lokalni predstavnici vlasti. Međutim, mještani su odlučili da iznesu svoje probleme i optužili vlasti za nemar. Vlada je ponudila odštetu, kao i mjere za čišćenje tla. To bi, istina, moglo trajati godinama, a šteta pričinjena zdravlju djece – cijelog njihovog života.
Izvor: Al Jazeera