Useljenici finansijski teret za Italijane

Italija se, osim sa ekonomskom krizom, suočava i sa velikim problemom imigracije.
U rubnim naseljima Rima, gdje su smješteni imigracioni kampovi, izbijali su i sukobi između doseljenika i mještana, koji imigrante smatraju teretom za posrnulu ekonomiju.
No, bez obzira, imigrantska zajednica raste, čak i u blizini čuvenog Coloseuma, izvještava reporter Al Jazeere Ivan Pavković.
Narodna kuhinja
U parku Vittorio Emanuele u centru Rima mnogo je stranaca, ali ne samo turista. Ovdje se okupljaju imigranti.
Ahmad Khan svako je prijepodne tu, na putu iz prenoćišta prema narodnoj kuhinji. Pakistan je napustio prije četiri godine zbog oružanog nasilja.
“Prije sam uvijek slušao kako je Italija lijepa. Ljudi su ovdje dobri”, kaže Khan.
Dobio je azil, no supruga i šestero djece i dalje su u Pakistanu. Da bi ih pokušao dovesti, ovaj profesionalni kuhar najprije treba posao.
“U svakom restoranu u koji uđem tražeći posao, uzmu moj broj. Ali, niko još nije nazvao”, dodaje Khan.
Slične priče
Svi ovdje imaju slične priče. Jedni su u strahu od karabinjera. Tu su nelegalno. Drugi su sretni jer imaju boravišnu dozvolu, prenoćište i hranu. Svakodnevno odlaze na ručak u Caritasov restoran. Dnevno ondje podijele 600 obroka, od čega polovicu imigrantima.
“Pričamo s njima, slušamo o njihovim problemima… Naravno, ponajprije su svi tu zbog ručka i to im dijelimo. Međutim i razgovaramo, saslušamo… Jer, to je njima veoma bitno”, govori Michele Rico, volonter u Caritasu.
Ponajprije priče o dolasku u Italiju. Put je uglavnom bio opasan.
Kad stignu, sanjaju o uspjehu. No, rijetki uspijevaju.
“Escuilino je četvrt Rima poznata kao imigracijski centar ovog grada. Počeli su se ovdje doseljavati prije petnaestak godina. Sve to vrijeme, kako stranci dolaze, Talijani, Rimljani, ovaj dio grada napuštaju”, izvještava Pavković.
Stanovnica kvarta Paola Germia je ogorčena. Kaže kako je okruženje postalo nesigurno, sve češće zove policiju. Smetaju je i kulturološke razlike i slaba integriranost pridošlica.
“Ovdje živim 37 godina. Kad sam stigla, bio je vrlo poželjan dio grada za život. Sada… Nemoćni smo. Nerado zovem i goste, zbog lošeg okruženja. Sramotno”, žali se sagovornica Al Jazeere.
Produbljivanje krize
Broj italijanskih prezimena u Escuilinu se smanjuje. Svako malo izvješen je novi znak za prodaju stanova.
Italijani pod pritiskom krize useljenike doživljavaju dodatnim finansijskim teretom. Općenito, državnu politiku prema imigrantima smatraju pogrešnom.
“Vlada ne radi ništa kada je riječ o imigrantima. Najprije, trebaju učiti jezik. Drugo – i sami imamo primjer – zaposlili smo čovjeka iz Bangladeša. Ali, uz niz birokratskih problema. Suludo jer – ako date priliku imigrantu, Vlada bi vas trebala podržati, a ne sve usložnjavati papirologijom”, kaže Mirella Ferola, vlasnica mesnice.
Kako se kriza produbljuje, a imigranti sve više pristižu, rastu i napetosti. Neki će vjerovatno ići dalje u Evropu, drugi će ostati. I u ovoj četvrti, za koju se stari stanovnici ne libe reći, kako ljepota Vječnog grada u njoj više ne živi, javlja Pavković.
Izvor: Al Jazeera