SAD zabranio izvoz roba i usluga na Krim

Američki predsjednik Barack Obama potvrdio je kako će SAD zabraniti izvoz robe, tehnologije i usluga u regiju Krima te je pozvao Rusiju da “okonča aneksiju” tog poluotoka.
Kanada pojačala sankcijeKanada, koja je do sada nametnula niz sankcija Rusiji, uvela je nove sankcije protiv Moskve, kako bi, kako se navodi, pomogla ukrajinskom narodu u borbi protiv ruskog militarizma, javlja Anadolija.
U saopćenju Vlade Kanade navedeno je da je uvedena zabrana izvoza tehnoloških proizvoda koji se koriste za istraživanje i eksploataciju nafte.
U okviru novih sankcija, zabranjen je izvoz čeličnih cijevi koje se koriste za izgradnju plinovoda, kao i pumpi, motora i dijelova za sisteme za gradnju naftovoda i plinovoda.
U saopćenju se navodi da su SAD i Evropska unija uvele slične sankcije protiv Moskve.
Napominje se da Rusija ove proizvode najviše koristi za istraživanje i eksploataciju nafte na Arktiku.
Osim toga, u okviru novonametnutih sankcija, Kanada je zabranila ulazak u tu zemlju za 20 ruskih i ukrajinskih zvaničnika.
Naveo je kako je takav nalog izdao “u cilju jasnog signala američkim korporacijama koje posluju u regiji i u cilju potvrde da SAD neće prihvatiti rusku okupaciju i pokušaj aneksije Krima”, prenijela je agencija Reuters.
U tom smislu, Obama je ovlastio Ministarstvo financija da sankcionira pojedince ili kompanije koji posluju na Krimu.
Do sada su kažnjeni 24 kompanije i pojedinca.
Otvaranje prema Kubi – historijsko
Prethodno je Obama u Bijeloj kući održao konferenciju za medije uoči odlaska na odmor i tom prilikom ocijenio kako je SAD postigao uspjeh u 2014. godini sniženjem stope nezaposlenosti, rastom broja zdravstveno osiguranih Amerikanaca i povijesnim diplomatskim otvaranjem prema Kubi.
On je, međutim, istaknuo kako su kubanske vlasti i dalje represivne prema svojim građanima te ne očekuje da će kao, rezultat normaliziranja odnosa SAD-a i Kube, “preko noći doći do promjena”.
“Ono u što sam duboko uvjeren jeste da ako ste nešto radili 50 godina i ništa se nije promijenilo, onda treba pokušati nešto drugačije”, rekao je Obama.
Naveo je, ipak, kako proširenje odnosa s Kubom nije ušlo u fazu u kojoj bi on posjetio tu zemlju, ili bi kubanski predsjednik Raul Castro došao u SAD, dodajući kako je “dovoljno mlad da vjeruje kako će jednom otići na Kubu”.
Ocijenio je i kako će “vjerojatno proći određeno vrijeme prije nego što Kongres bude započeo raspravu o eventualnom ukidanju ekonomskog embarga Kubi”.
Dugi razgovori s Castrom
Obama je prenio detalje razgovora s kubanskim liderom, koji je rezultirao normalizacijom odnosa dvije zemlje.
To je bio prvi telefonski razgovor lidera SAD-a i Kube poslije više od pola stoljeća, a Obama je potvrdio kako ga je započeo monologom koji je trajao 15 minuta, poslije čega se ispričao što je tako dugo pričao.
“On [Castro] je rekao: ‘Ne brinite zbog toga, gospodine predsjedniče. Još uvijek ste mladi i još imate šansu da oborite Fidelov [Castro, raniji predsjednik Kube] rekord. Jednom prilikom je on pričao sedam sati bez pauze”, prepričao je Obama novinarima dio razgovora s kubanskim liderom.
U šaljivom tonu je nastavio kako je potom Raul Castro “pričao bar dvostruko više od njega”.
“Rekao sam kako im je to u obitelji”, konstatirao je Obama.
Izvor: Agencije