Kubanci sa Floride protiv dogovora lidera

Kubanski Parlament podržao je odluku predsjednika Raula Castra o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, što znači uspostavu ekonomskih veza i olakšice prilikom putovanja na Kubu. Ipak, američki trgovinski embargo, koji je na snazi već 50 godina, neće biti ukinut i ako predsjednik SAD-a Barack Obama bude želio to promijeniti, morat će tražiti odobrenje Kongresa.
Razgovor Obame i Castra smatra se historijskim preokretom u odnosima Kube i SAD-a u posljednjih više od 50 godina. Historijske promjene u odnosima između SAD-a i Kube pozdravljene su širom svijeta, ali mnogi Amerikanci kubanskog porijekla im se otvoreno protive. Ponovno uspostavljanje diplomatskih odnosa izaziva čak i svađe u Miamiju na Floridi, gdje živi veliki broj njih.
U najživljoj kubanskoj četvrti u Miamiju dan protiče uobičajeno. Osma ulica u Maloj Havani je popularno turističko odredištea, a oni koji u njoj žive i rade pažljivo prate što se dešava na Kubi.
Erik Otero se doselio sa Kube u Miami kad je imao samo tri godine. Većina njegove porodice, uključujući sestru, baku i djeda, ostala je na tom karipskom otoku. Prema novim propisima, Erik će biti u mogućnosti češće putovati na Kubu i porodici slati četiri puta više novca nego ranije, no brine zbog nekih drugih, prema njegovom mišljenju, bitnijih stvari.
“Dozvolili su veće novčane pošiljke. Dobro, šta još? Imaju li slobodu govora? Mogu li imati vlastitu kulturu? Sami upravljati svojim životima? Ne! Ne smiju govoriti šta misle, niti mogu očekivati da će moći priuštiti vlastitu kuću, osim ako imaju porodicu u Americi koja će im je kupiti. Ništa novo se ne dešava, to je obična farsa”, smatra Otero.
Mladi vjeruju u promjene
U drugom dijelu grada, u četvrti Hajalia s većinskim kubanskim stanovništvom, aktualne promjene postale su tema burnih rasprava. Tony Llizo, vlasnik kubanskog restorana, priča kako njegovi gosti imaju podijeljena mišljenja o novom američkom pristupu. Dolazi čak i do svađa između starih prijatelja.
“Ljudi koji zajedno doručkuju i ručaju više od 20 godina odjednom bi počeli raspravljati, posvađali bi se i do kraja doručka ili ručka više uopće ne bi pričali jedni s drugima”, upozorava Llizo.
Pripadnici mlađe generacije Amerikanaca kubanskog porijekla drugačije gledaju na promjene. Mnogi aktivisti i organizacije se godinama bore za poboljšanje odnosa i tvrde da većina na Floridi podržava promjene.
“Sve u svemu, promjene u našoj politici, koje omogućavaju veći protok sredstava i više kontakta s narodom na Kubi, smatraju se pozitivnim”, napominje Ric Herrero iz organizacije Cuba Now (Kuba sada).
Uvijek se znalo da normalizacija odnosa s Kubom neće biti lagan proces za mnoge ovdje, posebno za pripadnike starije generacije. Iako se dogodila najveća promjena američke politike prema Kubi u više od pola vijeka, to je pitanje podijelilo ljude. Mnogi ne žele prihvatiti nikakve promjene, dok drugi jednostavno čekaju da vide šta će im budućnost donijeti.
Izvor: Al Jazeera