Muslimani u Austriji: Ne želimo se pravdati za ono što jesmo

U jednoj od najvećih policijskih akcija u historiji Austrije razbijena je mreža osumnjičenih za regrutiranje mladih za ratišta u Siriji i finansiranje oružane grupe Islamska država Irak i Levant. Od 14 uhapšenih, osmero je zadržano u istražnom zatvoru. Dio članova Islamske zajednice u Austriji brine da predrasude prema muslimanima nakon ovog mogu ojačati.
Većina je, ipak, ubijeđena da austrijsko društvo zna razlikovati vjernike od ekstremista. Reporterka Al Jazeere Jasmina Kos razgovarala je s jednom mladom porodicom u Gracu.
Kraj radnog dana ima samo jedan miris – onaj pečene kafe. Amra Serdarević je rodom iz Tuzle, a u Graz je, kao 18-godišnjakinja, kaže, došla ciljano, za boljim životom. Završila je pravo te brzo našla i posao i svoje mjesto u austrijskom društvu.
“Pitanje koje sam vjeroispovijesti na fakultetu ili pri traženju posla nije nikad bilo tema”, kaže ona.
Tolerantno društvo
Amra je muslimanka i kaže da to nema potrebu skrivati, pa ni nakon prošlosedmične policijske akcije koja je odjeknula Austrijom i Evropom. Nije zabrinuta da će svi muslimani sada biti etiketirani kao teroristi, jer smatra da je društvo u kojem živi sposobno razlikovati većinu od pojedinaca.
“Ja imam kćerku koja ide u obdanište i morala sam objasniti da ona ne jede svinjetinu. Ona dobija ekstra ručak. U razgovoru s tetama, objasnila sam šta je naša religija, odakle potiče. Znači, i mi imamo odgovornost da kažemo ko smo i da na sva pitanja odgovorimo otvoreno. I na pitanje šta je ekstremizam, šta su ekstremne struje islama, da i tu znamo naći adekvatan odgovor i da objasnimo da to nije većina društva”, navodi ova pravnica.
Samo pozitivna iskustva ima i Amrin suprug, inženjer elektrotehnike Emir. Sve kolege na poslu, kaže, znaju da posti svaki ramazan, a petkom ide na džumu namaz. S hapšenjima u petak malo su se i našalili.
“Igrom slučaja, ja sam u petak uzeo godišnji [odmor]. I onda sam se sa suprugom zezao: ‘Vidi, sad će moje kolege pomisliti – nisam došao na posao… ha-ha… sigurno su me uhapsili.’ Zeza na stranu, ja sam došao danas i ja sam to njima tako pričao, kažu: ‘Da, mi smo se šalili, ali naravno, da smo sigurni bili da ti nemaš nikakve veze sa tim'”, kaže Emir.
No, pokrivene žene u Austriji ponekad trpe dobacivanja na ulici, bilo je i fizičkih napada. Stav društva globalno, kaže Emir, počeo se mijenjati još 2001. godine rušenjem tornjeva Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku.
Prva džamija u Grazu
“Muslimani su suočeni često sa sličnim pitanjima, pa nekad i napadima, osuđivanjima i tako dalje. I, naravno, nama je više dosadilo da se uvijek opravdavamo što smo muslimani, da uvijek dokazujemo da nismo ovakvi ili onakvi ili ratoborni, ili ne znam ni ja šta”, ističe on.
Islamska zajednica u Grazu radi na dobrim odnosima sa svim institucijama. Grad će uskoro obogatiti prvom džamijom. Polaganje kamena-temeljca osiguravala je policija, s kojom, kažu, od početka imaju dobru saradnju, a od problema ne bježe.
“Problem radikalizacije mladih ljudi među muslimanima prvenstveno je naš problem, problem muslimanske zajednice, mi sami nastojimo da preventivno djelujemo kada je taj problem u pitanju. I oni tu znaju da imaju partnera u nama”, govori Mahdi Mekić, predsjednik Islamskog kulturnog centra u Grazu.
Pojedinaca sklonih mržnji, slažu se, ima u svakom društvu. Ali, Amra kaže kako je i ona izaslanik svoje religije i nastavit će pokazivati društvu njezine kvalitete.
Izvor: Al Jazeera