Kenija: Odobren kontroverzni zakon

Kontroverzne mjere produžavaju vrijeme koliko policija može zadržavati „osumnjičene teroriste“ (EPA)

Predsjednik Kenije Uhuru Kenyatta odobrio je kontroverzni antiteroristički zakon, rekavši da će pomoći u borbi protiv naoružanih grupa.

Kenyatta je u petak kritikovao kenijske političare koji su se svađali u parlamentu u četvrtak, za vrijeme glasanja o kontroverznom zakonu.

Pozvao je Kenijce da pročitaju novi zakon, koji vlastima daje mogućnost hapšenja „osumnjičenih terorista“ i smanjenja slobode medija.

Zakon su kritikovale grupe za zaštitu ljudskih prava u devet zapadnih zemalja, zbog navodnih kršenja demokratskih sloboda.

SAD, Velika Britanija, Njemačka i Francuska upozorile su na posljedice ovog zakona, u rijetkoj zajedničkoj izjavi.

„Važno je da zakon, iako jača sigurnost, poštuje i ljudska prava i međunarodne obaveze“, piše u izjavi.

„Zaštitom kenijskog Ustava i pridržavanjem ljudskih prava i demokratije su među najefektivnijim načinima da se pojača sigurnost“, piše u izjavi.

Ovlasti za prisluškivanje

Kontroverzne mjere produžavaju vrijeme koliko policija može zadržavati „osumnjičene teroriste“, sa 90 dana na skoro godinu, povećavaju kazne i daju veća ovlaštenja za prisluškivanje.

Novinari se suočavaju sa skoro tri godine zatvora ako njihovi izvještaji budu „potkopavali istrage ili sigurnosne operacije vezane za terorizam“, ili ako objave slike „žrtava terorizma“, bez dozvole policije.

„Ovo je opasan napad na slobode koje Kenijci uživaju danas. Vjerujemo da su zakoni samo način da se prikrije zakon“, rekao je lider opozicione koalicije Moses Wetangula.

Vlada kaže da su mjere neophodne da bi se suprotstavili naoružanim grupama, ali aktivisti i opozicija tvrde da su oni mjere napad na osnovne slobode.

Kao dio sigurnosne borbe započete zbog napada Al Shababa, Kenija je u utorak zatvorila preko 500 nevladinih organizacija, a 15 optužila za „skupljanje novca za terorizam“.

Podjele oko zakona pokrenule su i užarenu debatu koja je kulminirala svađom, zbog čega je glasanje pomjereno na utorak.

Konačno je odobren, što su opozicijski ministri kritikovali, i gađali predsjedavajućeg Justina Muturija knjigama i dokumentima.

Grupe za zaštitu ljudskih prava su već najavile borbu za ukidanje zakona.

Izvor: Agencije


Reklama