Ideološke podjele uoči izbora u Tunisu

Prije četiri godine očajnički čin samospaljivanja nezaposlenog tuniskog prodavača bio je okidač Arapskog proljeća.
Tunis je za razliku od većine zemalja koje je tada zahvatio val promjena uspio očuvati mir. Međutim, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u nedjelju, sve su vidljivije ideološke podjele društva, izvještava iz ove zemlje reporter Al Jazeere Adnan Rondić.
Politika je glavna tema građana Tunisa posljednje skoro četiri godine, kaže Shiraz Nehili, 43-godišnja ekonomistica, deklarirana ljevičarka, sekularistica, koja u isto vrijeme svakodnevno obavlja sve propisane muslimanske molitve.
‘Odvajanje politike i religije’
„Ja sam za laičku državu, za odvajanje politike i religije. Iako to ne znači da sam ateista. Moja vjera je moja privatna stvar. Ne pokazujem to drugima“, kaže Nehili.
Nekadašnje podjele na sjever i jug, grad i selo, zamijenjene su, tvrdi, strogim ideološkim podjelama.
„Stranka En-Nahda i oni koji je podržavaju potaknuli su podjele. Podijelili su nas na muslimane i nevjernike. Na početku, 14. januara 2011. godine, na proteste smo išli zajedno. Protiv Ben Alija, starog režima, korupcije, siromaštva.”
Shiraz će u drugom krugu predsjedničkih izbora glasati za sekularistu Bejia Kaida Essebsija. Priznaje da joj nije bio prvi izbor. Svjesna je da je bio važan čovjek i u bivšem režimu.
No, tvrdi da je riječ o iskusnom i profesionalnom političaru, kakvi su, kako kaže, potrebni ovoj zemlji.
‘Srednji put’
Tarik bin Osman ima 44 godine. Obrađuje kamen i od njega pravi nakit u starom dijelu grada.
Simpatizer je En-Nahde, partije koja se zalaže za jačanje islamskih principa u javnom života Tunisa. Ta je stranka prije dva mjeseca poražena na parlametarnim izborima od partije, čiji je lider Essebsi, predsjednički kandidat.
„En-Nahdin put je srednji put. Umjereni su. Daleko su i od ekstremizma i od ljevičarstva. Realnost tuniskog društva je da nama trebaju ljudi srednjeg puta.“
Misli da su političke i ideološke podjele uvijek postojale, ali su sada samo vidljivije, pojavom političkih stranaka.
„Ne možemo reći da tunisko društvo nije podijeljeno. No, u mojoj životnoj filozofiji, različitost je bogatstvo.“
Iako En Nadha, partija koju podržava, nema svog predsjedničkog kandidata, i Tarik će ispuniti svoju građansku dužnost i glasati za bivšeg političkog disidenta i aktualnog predsjednika Moncefa Marzoukija.
Izvor: Al Jazeera