Al Jazeera na poprištu zaboravljenih sukoba

Al Jazeeri je odobren ekskluzivni pristup regionu Papua u Indoneziji, poprištu jednog od takozvanih “zaboravljenih sukoba”, koji se vodi između vladinih snaga i boraca za nezavisnost.

Kako izvještava Al Jazeerina reporterka Step Vaessen, stanovnici Papue smatraju da su marginalizirani, uprkos naporima indonezijskih vlasti i ulaganjima u ovaj autonomni region. 

Zvanično su građani Indonezije. Ali se mnogi tako ne osjećaju. Stanovnici Papue sebe opisuju kao strance u vlastitoj zemlji. Polovinu stanovništva čine imigranti iz drugih dijelova Indonezije.

Uprkos velikim paketima pomoći, Papua je i dalje jedan od najsiromašnijih dijelova ove zemlje.

Prodavačica Juliana Pigai je kazala: “Svi smo siromašni. Vlada podržava otvaranje velikih robnih kuća, ali na taj način nam ugrožava egzistenciju”.

Papua je postala dio Indonezije tokom 60-ih, nakon sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država, Holandije i Ujedinjenih naroda – sporazuma koji do danas osporavaju papuanski aktivisti koji se bore za nezavisnost.

Malobrojni oružani pokret često se sukobljava s državnom vojskom. Strani mediji rijetko dobijaju pristup Papui. Al Jazeeri je dozvoljeno izvještavanje samo u pratnji zvaničnika Vlade.

“Najdužem sukobu u Indoneziji kraj se ne nazire. Mnogi imaju interese u ovom području bogatom prirodnim resursima. Ali sve su glasniji pozivi na dijalog i mnogi se nadaju da će ga predvoditi novi predsjednik Indonezije Joko Widodo”, javlja Vaessen.

Napori vođa

I vjerske vođe se trude da okupe sve strane za pregovaračkim stolom.

Neles Tebay iz Mreže za mir u Papui je rekao: “Kad bi se Vlada i stanovnici Papue koji žele nezavisnost mogli sastati i otkriti konkretan razlog zbog kojeg vode borbu za nezavisnost, siguran sam da bi pronašli rješenje.”

Studenti nemaju povjerenja u vlasti zbog navodnih kršenja ljudskih prava. Kažu da je jednog od njih policija mučila tokom protesta u aprilu.

“Želimo razgovarati o svojoj historiji, o tome kako nam je Republika Indonezija otela zemlju. To je korijen problema. Sve dok Indonezija ne bude željela govoriti o tom pitanju, u Papui neće biti mira””, kazao je aktivista Ismail Mekialuwa.

Ali vlasti su do sada odbijale raspravljati o historiji Papue. Nadaju se da će ekonomski razvoj regiona dovesti do rješenja sukoba.

Izaslanik vlade Bambang Dharmono je poručio: “Za nas je teritorijalna integracija finalna, jer ju je odobrila najvažnija međunarodna organizacija, a to je UN. Sada je najvažnije da stanovnici Papue počnu vjerovati vlastima. Došli smo ovamo s najboljim namjerama, kako bismo im poboljšali uvjete života. Kad se to desi, borba za nezavisnost automatski će biti prekinuta.”

Za Julijanu i druge stanovnice Papue koje jedva sastavljaju kraj s krajem, politička budućnost zemlje nije najvažnije pitanje. Nadaju se da će novi predsjednik konačno donijeti ekonomske promjene i dati im prava kakva uživaju i ostali građani Indonezije.

Izvor: Al Jazeera


Reklama