Uhapšena iranska advokatica Nasrin Sotoudeh

Iranska advokatica za ljudska prava Nasrin Sotoudeh uhapšena je u srijedu u Teheranu iz nepoznatih razloga, napisao je njen suprug u poruci na Facebooku, javlja Fena.
“Jutros na gradskom autoputu Kurdistan naš automobil su okružili agenti obavještajnih službi. Nasrin i ja smo bili uhapšeni. Ja sam oslobođen, ali je Nasrin još u pritvoru”, napisao je Reza Khandan na Facebook profilu.
“To je poklon za Međunarodni dan ljudskih prava koji se slavi danas”, dodao je.
Nasrin se najprije specijalizirala za odbranu mladih koji su osuđeni na smrt zbog djela počinjenih dok su bili maloljetni, a zatim je branila brojne političke opozicionere od 2009. godine dok nije uhapšena 2013. godine.
Osuda restrikcija u obrazovanju
Advokatica je bila osuđena 2011. godine na šest godina zatvora i deset godina neobavljanja posla zbog “djela počinjenih protiv nacionalne sigurnosti i propagande protiv režima”, što su tačke optužnice koje često koristi iransko pravosuđe da osudi opozicionere.
Oslobođena je u septembru 2013. godine, nekoliko mjeseci poslije izbora umjerenog predsjednika Hassana Rouhanija.
U poruci koju je u nedjelju postavila na internetu, Nasrin je osudila restrikcije u domenu obrazovanja i zapošljavanja političkih opozicionera.
Rođena je 1963. godine a 2012. godine je dobila prestižnu nagradu Saharov, koju dodjeljuje Evropski parlament.
Izvor: Agencije