Izrael deportira Palestince iz Jerusalema

Uprkos neprestanim izjavama koje dolaze iz izraelske Vlade, ali i izvan nje, da se pokušava smanjiti napetost u okupiranom Jerusalemu i olakšati stanovnicima Jerusalema ostvarivanje određenih prava, izraelska Vlada predvođena desnicom nastavlja podizati tenzije i izmišljati nove metode za maltretiranje stanovnika ovoga grada.
U novim proizvoljnim mjerama, general Eyal Eizenberg, komandant Unutrašnjeg fronta, izdao je odluku o deportaciji pet stanovnika Jerusalema, uključujući tri oslobođena zatvorenika puštena na slobodu u različitim periodima. Deportiranim licima zabranjen je boravak unutar granica grada, a za nepoštivanje ove odluke prijeti kazna administrativnog pritvora.
O pravnim dimenzijama ove odluke govori pravnik Mohammed Dahleh, ekspert za izraelsko i međunarodno pravo, koji smatra da je ovdje riječ o donošenju administrativne odluke, a ne sudske odluke.
„Ta je odluka još rigoroznija i strožija jer je nisu donijele sudije nakon studiranja i pažljivog ispitivanja slučaja, nego sigurnosne strane čije se odluke zasnivaju na zakonima o vanrednim situacijama još iz vremena britanskog mandata u Palestini, koje Izrael primjenjuje sve do danas“, kazao je za Al Jazeeru.
On je istakao da politika deportacije poriče osnovna načela o ljudskim pravima i slobodama, te da je to nova faza izraelske politike etničkog čišćenja usmjerena protiv stanovnika Jerusalema jer „Izrael želi grad bez Palestinaca i već dugo vremena u tišini vrši protjerivanja, ali ona sada više nisu tiha.“
„Naprotiv, ta protjerivanja su postala veoma glasna“, dodao je.
Sudska istraga
S druge strane, Akram Shorafa, stanovnik Jerusalema kojem je naređena deportacija, smatra kako je najčudnija stvar u ovoj odluci to što ju je on primio četiri dana nakon što je donesena.
„To je bilo veoma zbunjujuće. Nalazio sam se u gradu, a moj boravak je tu sada postao nelegalan“, kazao je.
Dodao je kako ne može ni zamisliti kako izgleda život izvan Jerusalema, niti se on sa tim može nositi.
„Rođen sam u ovom gradu, ovdje sam odrastao i osnovao svoju porodicu. U ovom gradu su moja djeca i tu radim, a najvažnija od svega je džamija Al-Aqsa, moja džamija. Pa kako da napustim svoju džamiju, kuću, suprugu i djecu?“
Shorafa je rekao je kako će se obratiti izraelskom sudu, iako je uvjeren u pristranost suda, jer je „stvar veoma ozbiljna, budući da je odluka o deportiranju donesena bez toga da smo izvedeni pred sud“.
Ista situacija dogodila se i u slučaju oslobođenog zatvorenika iz Jerusalema Saliha Derbasa (23 godine) iz mjesta Issawiya, koji je telefonom obaviješten da se treba obratiti u Centar za istrage Al-Muskubya u Jerusalemu kako bi primio odluku o deportaciji iz Starog grada u trajanju od šest mjeseci.
On bio iznenađen kada je otkrio da na osnovu ove odluke treba biti protjeran izvan granica cijeloga grada.
Rekao je za Al Jazeeru kako ovi postupci nisu neobični za okupatore, ali „oni nas time ne mogu prevariti niti će utjecati na naš moral“.
Pojašnjava kako se pripremao za ženidbu i prvo što je morao učiniti jeste odgoditi svadbu „jer ne znam kako će se situacija razvijati nakon što prođe period zabrane ulaska u grad“.
„Možda će ponovno obnoviti odluku ili je zamijeniti administrativnim zatvorom“, ističe.
Prekretnica
Primjetno je da Izrael vodi žešći rat protiv Jerusalema i njegovih stanovnika, te džamije Al-Aqsa, nakon uklanjanja izabranih parlamentaraca i bivšeg ministra Jerusalema. Kolumnista i politički analitičar Rasim Obeidat kaže kako „okupatorske vlasti smatraju da arapska i međunarodna klima“ pruža priliku Izraelu da ‘proguta’ Jerusalem i preuzme kontrolu nad džamijom Al-Aqsa.
Obeidat za Al Jazeeru dodaje kako je zločin paljenja dječaka Abu Khudaira predstavljao prekretnicu na sceni u Jerusalemu nakon čega je okupatorima postalo jasno da je situacija u gradu, sa svim onim što je sačinjava, otporna na slamanje nakon ulaska Jerusalema u kontinuirani niz društvenih pobuna.
To je navelo Izrael da poduzme niz mjera koje će doprinijeti uvjerenju o vraćanju kontrole u Jerusalemu, uključujući politiku kolektivnog kažnjavanja, protjerivanja i deportacije porodica mučenika i aktivista.
Obeidat ističe važnost političkog pokreta kao odgovora na odluke o deportaciji, rekavši:
„Deportacija iz grada, kao posljednji izraelski napad na stanovnike Jerusalema, zahtijeva ozbiljne poteze građana ovoga grada, Palestinaca i Arapa, kako bi se suprotstavili zločinačkoj politici, čiji je cilj očistiti grad od političke, nacionalne, vjerske i društvene elite.“
Izvor: Al Jazeera