Cameron: Britanija i Turska zajedno protiv ISIL-a

Velika Britanija i Turska rade “najbliže moguće” na zaustavljanju priljeva stranih boraca koji se žele pridružiti Islamskoj državi Irak i Levant, izjavio je u Ankari britanski premijer David Cameron.
“Borimo se protiv zajedničkog neprijatelja, ekstremnog terorizma”, rekao je Cameron na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj s kolegom Ahmetom Davutogluom.
U novembru su britanske vlasti procijenile da je zemlja suočena s najvećom prijetnjom za sigurnost u vrijeme mira.
Scotland Yard je ocijenio da je “više od 500” Britanaca otišlo u borbe na strani grupa poput ISIL-a i strahuje da bi oni mogli planirati atentate po povratku u Veliku Britaniju.
Raditi ruku pod ruku
Britanski premijer je naglasio da su razgovori s turskim kolegom vođeni o “dugoročnoj strategiji pobjede nad ISIL-om i uspostavljanju stabilnosti u tome dijelu svijeta”.
“U Iraku i Siriji trebamo pokretanje novih vlada koje će zastupati cijelo stanovništvo”, rekao je.
Cameron je ocijenio da bi razmjena informacija dobijenih od tajnih službi dvije zemlje na najvišem nivou mogla pomoći u zaustavljanju priljeva boraca u Siriju i izvan zemlje.
“Davutoglu i ja smo se složili da trebamo razmjenjivati još više informacija. Trebamo raditi ruku pod ruku, jer su ljudi koji odlaze u Siriju i Irak oni koji nas ugrožavaju kada se vrate kući”, rekao je.
U utorak navečer Cameron i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan imali su radnu večeru u predsjedničkoj palači.
Napadi nedovoljni
Koalicija pod vodstvom SAD-a, u kojoj sudjeluje i Velika Britanija, počela je krajem septembra udare na položaje ISIL-a u Siriji, nekoliko dana nakon ofanzive te grupe na Kobani i područje na granici s Turskom.
Ankara smatra da su zračni napadi međunarodne koalicije nedovoljni i da će prijetnja ISIL-a biti uklonjena tek padom sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
Davutoglu je negirao da je Turska odgovorna za “labavu” kontrolu granice, navodeći da je Turska kao nijedna zemlja uzdrmana terorizmom u Siriji i Iraku.
Izvor: Agencije