Izbori u Moldaviji: Između Evrope i Rusije

U Moldaviji se održavaju parlamentarni izbori. Glasači trebaju izabrati između proevropskih stranaka i onih koje zagovaraju bliže odnose s Moskvom. Zato ovo glasanje neki vide kao moldavski referendum – Evropska unija ili Rusija.
Pred moldavskim glasačima je težak izbor. Socijalisti tvrde da je ovo pravi trenutak za razgovore s Kremljem. Ali, vladajuća koalicija smatra da je Moldaviji mjesto u evropskoj porodici.
Protekle sedmice došlo je do dramatičkog preokreta u kampanji. Vlasti su izvršile raciju na, kako kažu, proruske provokatore koji su planirali revoluciju… I zabranili učešće na izborima stranci Patrija, koja bi, prema anketama, osvojila deset posto glasova.
Optužen za primanje ilegalnih stranih sredstava i strahujući od hapšenja, čelnik stranke pobjegao je u Moskvu. Riječ je o pokušaju Vlade da diskreditira opoziciju, tvrde socijalisti.
“Ankete pokazuju da ova stranka, zajedno s nama i komunistima, ima većinu. Promijenili bismo politički smjer i okrenuli Moldaviju dalje od Evrope, prema ruskoj Carinskoj uniji. Uplašeni su i uklonili su Patriju sa izbora kako bi zadržali vlast”, tvrdi Bogdan Tsirdea iz Socijalističke partije.
Moskva može nanijeti štetu
Moldavija je jedna od najsiromašnijih zemalja Istočne Ecrope. Za glasače je ekonomija prioritet.
“Ove godine je Moldavija s Briselom potpisala veoma bitan sporazum vezan za jačanje trgovine i saradnje s EU-om. Ali, moldavsko društvo je podijeljeno. Ankete pokazuju da mnogi vide korist od sporazuma, ali i da se plaše prekida odnosa i trgovine koju već imaju s Rusijom”, izvještava iz Kišnjeva reporter Al Jazeere Robin Forestier Walker.
Više od pola miliona Moldavaca radi u Ruskoj Federaciji, a Moskva kupuje moldavske poljoprivredne proizvode vrijedne milione eura. Moskva je već pokazala da može nanijeti štetu moldavskoj ekonomiji zabranom izvoza ili ograničavanjem kretanja radnika. Zbog toga Vlada tvrdi da je Evropa jedini put.
„Moramo ići naprijed i postati dio EU-a. To je naš cilj, i to ključni cilj, rekao bih. Nemamo alternativu”, kaže Vlad Filat iz Liberalno-demokratske partije Moldavije.
U ideološkom i kulturnom smislu, Moldavci su podijeljeni. A ovi izbori ne samo da možda neće riješiti taj problem, nego bi ga mogli i pogoršati.
Izvor: Al Jazeera