Japan: Neslaganja oko povećanja poreza

Japanska Vlada još je u dilemi što će sljedeće godine činiti kako bi pomogla posustaloj ekonomiji. Dio članova Vlade protivi se najavljenom povećanju poreza. Smatraju da bi to dodatno nagrizlo japansku ekonomiju.
Japanska ekonomska mašinerija nekada je bila predmet zavisti ostatka svijeta. No, vrijeme slave sada je daleka prošlost, a poruke Vlade nisu nimalo ohrabrujuće.
“Ne očekujemo da će ekonomske performanse ni u trećem kvartalu biti posebno dobre”, rekao je Etsuro Honda, savjetnik u japanskoj Vladi i specijalni savjetnik japanskog premijera.
Vlada se trudi vratiti život u posrnulu ekonomiju. U isto vrijeme ima i problem golemog nacionalnog duga. Njega pokušava staviti pod kontrolu povećanjem poreza.
Moguće povećanje poreza
“Porez na potrošnju povećan je u travnju sa pet na osam posto. Pogodio je sve, od tvornica koje plaćaju više za sirovinu i, naravno, potrošača, koji plaćaju više u trgovinama. Pogledi su sada usmjereni na premijera Shinza Abea, u očekivanju hoće li porez povećati ponovno”, javlja iz Tokija reporter Al Jazeere Wayne Hay.
Premijer kaže da će odluku donijeti krajem godine, a porez bi mogao biti povećan na 10 posto u listopadu iduće godine. Ali, jedan od premijerovih ključnih ljudi tvrdi da ekonomija nije dovoljno jaka da bi izdržala još jedan takav udar.
“Osobno mislim da ne treba povećavati porez. Predložit ću da odgodimo povećanje poreza na potrošnju za 18 mjeseci”, najavljuje Honda.
Nekada oznaka “Made in Japan” također je ugrožena. Nissan planira dio svoje proizvodnje za elektroniku u automobilima preseliti na Tajland, Filipine ili Kinu, gdje je radna snaga jeftinija i dostupnija. Čak i nedavno slabljenje jena, što je pomoglo izvoznicima, neće biti dovoljno da proizvođače vrati kući.
Manja potrošnja, više cijene
“Koliko god jen slabio, proizvođači se neće vraćati nazad. Čak da cijena radne snage poraste u Kini, na primjer, prije će se preseliti u Bangladeš, nego se vratiti u Japan”, smatra Tadao Kato iz Nissana.
Japanu je prijeko potrebno da građane vrati u trgovine kako bi ponovno trošili. Problem je što sada plaćaju više nego što su navikli, a i plaće su u padu.
Još jedan problem koji opterećuje Vladu jest i starenje stanovništva. Broj starih se iz dana u dan smanjuje pa je tako sve manje onih koji troše.
Izvor: Al Jazeera