Siromašni stanovnici Detroita bez vode

Ujedinjeni narodi istražuju kršenja ljudskih prava u američkom gradu Detroitu. Taj grad ima potraživanja od blizu 100 miliona dolara u neizmirenim računima za vodu, te je gradska uprava odlučila prekinuti opskrbu za gotovo 27.000 domaćinstava, a na udaru su se najviše našli oni najranjiviji.
“Detroit je primjer savršene oluje koju je izazvao ljudski faktor. Uskraćivanje dovoljnih količina vode predstavlja kršenje niza ljudskih prava”, izjavila je specijalna izvjestiteljica UN-a Catarina De Albuquerque.
Druga specijalna izvjestiteljica UN-a, Leilani Farha, izjavila je da su se na udaru najviše našli siromašni Afroamerikanci.
‘Velika voda’
“Zamislite da morate birati hoćete li platiti stanarinu ili račun za vodu, između medicinske zaštite i računa za vodu? Ljudi ne bi trebali biti suočeni s ovakvim dilemama u jednoj od najbogatijih država na svijetu”, kazala je Farha.
Po njenom mišljenju, ovo je samo dodatno pojačalo rasne podjele u ovom gradu.
“Opljačkani smo. Građani Detroita su opljačkani. Voda je samo posljednji slučaj”, ogorčena je stanovnica Detroita Sharon Sexton.
“Ironija je da se sve ovo događa u saveznoj državi Michigan, koja se na jeziku Indijanaca zove Ojbiva, što znači ‘Velika voda’. Detroit leži u samom centru regije Velikih jezera, koja čine 20 posto ukupne slatke vode na svijetu”, izvijestio je reporter Al Jazeere John Hendren.
UN predlaže besplatnu vodu
Zvaničnici UN-a, između ostalog, predlažu da voda bude dostupna svima koji nisu u stanju platiti račune te da se usvoje novi savezni i lokalni standardi za vodoopskrbu.
Ipak, postoji i problem infrastrukture. Broj stanovnika Detroita pao je s gotovo 1,8 miliona, koliko je grad imao 50-ih godina, na trenutnih 700.000.
Infrastruktura je neefikasna i među najskupljim je u SAD-u, a računi pojedinih stanovnika dosegli su nevjerovatno visoke iznose.
Nalazi izvjestilaca UN-a sramotni su za grad koji je bankrotirao, a brigu o finansijskim pitanjima preuzela je država Michigan.
Zvaničnici te organizacije kažu kako grad okružen Velikim jezerima može ili tretirati vodu kao osnovno ljudsko pravo, ili se pridružiti listi kršilaca ljudskih prava.
Izvor: Al Jazeera