Aplikacija zaslužna za uspjeh protesta

Uspjeh masovnih demonstracija svodi se na dobru organizaciju i komunikaciju, a primjer za to je Hong Kong.
Kako bi se informisali, demonstranti su koristili mobilne uređaje, pritom izbjegavajući mrežu glavnog telekomunikacijskog operatera.
Kada se pročulo da će vlasti ograničiti pristup internetu i mobilnoj mreži, demonstranti su se okrenuli drugoj vrsti tehnologije.
To je aplikacija Fire Chat za mobilni telefon koja radi na principu MESH mreže.
U tipičnom telekomunikacijskom sistemu, mobilne i internetske servise kontroliše centralni sistem. Ako vlasti isključe taj sistem, telefoni i kompjuteri ostaju bez mreže.
Fire Chat omogućava uređajima, koji su jedan pored drugog, da međusobno komuniciraju preko interne mreže, poput bluetootha. Poruke se tako prenose sa jednog korisnika na narednog, stvarajući sopstvenu mrežu.
Nadgledanje poruka
Ova aplikacija objavljena je u martu. Njeni kreatori kažu kako joj je prva svrha bila da služi u situacijama kada su mobilne ili internetske mreže preopterećene, kao kada ste, recimo, na koncertu.
„Nismo je napravili da bude instrument koji će služiti demonstracijama. I da smo znali ranije za Hong Kong, šta bi to promijenilo? Možda nekoliko nekih stvari, ali bi proizvod, u suštini, bio isti“, kaže Stanislav Shalunov iz Open Gardena.
U samo 24 sata ove sedmice, aplikacija FireChat instalirana je 100.000 puta u Hong Kongu.
Ali pristupačnost koju pruža, ne podrazumijeva i sigurnost. S obzirom na to da bilo ko može da se pridruži toj improvizovanoj mreži, poruke mogu biti i nadgledane.
„MESH nije magični štapić kojim će se riješiti problem nadzora i cenzure. Isto kao što ne biste slali svoje podatke o bankovnom računu putem interneta, a da ih ne zaštitite, to ne smijete raditi ni u MESH mreži“, tvrdi Sascha Meinrath, osnivač XLABS-a.
Kada se to stavi po strani, FireChat predstavlja nove mogućnosti i izazove – ne samo za one koji pozivaju na demonstracije, nego i one koji žele da ih obustave.
Izvor: Al Jazeera