Jamajka, Gvajana i Trinidad i Tobago zabranili su ulazak u zemlju strancima koji su u posljednja četiri tjedna posjetili ili boravili u Liberiji, Gvineji i Siera Leoneu, zemljama koje su najviše pogođene virusom ebole.
Nedavno su isto učinile i Kolumbija te Sveta Lucija, pa se broj zemalja koje se zabranile ulazak putnicima iz Zapadne Afrike popeo na pet.
Carinici će vraćati sve putnike čije putovnice pokazuju da su u zadnje vrijeme boravili ili samo putovali kroz ugrožena područja.
Identičan naputak imat će i konzulati pri izdavanju viza.
Uvedene karantene
Jamajčanske vlasti su objavile kako će osobe koje posjeduju jamajčansku putovnicu a posjetile su neku od zemalja Zapadne Afrike po povratku morati u karantenu u trajanju od 28 dana, prenosi Hina.
Karantenu su uveli i na Svetoj Luciji, otočnoj državi na granici Karipskog mora i Atlantskog oceana.
“Mi smo mala i siromašna zemlja i nemamo kapacitete ukoliko se dogodi neka velika kriza. Zbog toga smo bili prisiljeni uvesti ograničenje ulaska u našu zemlju,” poručio je premijer Svete Lucije Kenny Anthony.
U borbi protiv širenja zaraze neke su zemlje na aerodromima uvele mjere kontrole putnika koji dolaze iz ritičnih zemalja.
Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je nedavno da se ebola u najteže pogođenim zemljama zapadne Afrike širi velikom brzinom.
Brže nego se mislilo
U zemljama s razvijenim zdravstvenim sustavom širenje zaraze je, kažu, malo vjerojatno.
Svijet gubi bitku s ebolom, od koje će do prosinca oboljeti još tisuće ljudi, upozorio je ranije šef misije Ujedinjenih naroda za ebolu Anthony Banbury.
“Bolest se širi brže nego što mi reagiramo i pobjeđuje u trci”, rekao je Banbury Vijeću sigurnosti UN-a.
Ova epidemija ebole koja je izbila u Zapadnoj Africi do sada je najgora u povijesti.
Prema najnovijim podacima WHO-a, u sedam zemalja je do sada registrirano ukupno 8.997 slučajeva ebole, a da je do sada u zapadnoj Africi od te bolesti umrlo više od 4.000 ljudi.
Izvor: Al Jazeera i agencije