Radnik UN-a umro u Njemačkoj od ebole

Medicinski radnik Ujedinjenih naroda, koji je zaražen ebolom dok je radio u Liberiji, umro je u bolnici u njemačkom gradu Lajpcigu, gdje se liječio, saopćila je danas ova klinika, prenose agencije.
„Pacijent zaražen ebolom umro je noćas na klinici St Georg u Lajpcigu. Uprkos intenzivnim medicinskim mjerama i maksimalnim naporima tima ljekara, 56-godišnji radnik UN-a podlegao je ovoj zaraznoj bolesti“, navodi se u saopćenju, a identitet preminulog i više detalja nisu objavljeni.
Neimenovani uposlenik UN-a doputovao je prošle sedmice i treći je pacijent zaražen ebolom koji je prebačen na liječenje u Njemačku.
Šestog oktobra bio je pozitivan na test o prisustvu virusa u njegovom organizmu, a tri dana kasnije je stigao u Lajpcig, gdje je bio smješten u specijalni izolirani odjel.
Lokalni zdravstveni zvaničnici prošle sedmice su saopćili kako je pacijent sudanski doktor koji je stigao u Njemačku.
Prije njega, u ovu evropsku državu stigli su senegalski ekspert, koji je liječen u Hamburgu i koji je pušten iz bolnice 4. oktobra, te ljekar iz Ugande koji je na liječenju u Frankfurtu. Obojica su stigli iz Sijera Leonea.
Do sada 4.447 umrlih
Još nije prestala borba za život pacijentice u Španiji. Iako liječnici imaju optimistične prognoze, opasnost još nije prošla.
„Prošlo je 15 dana od prvih simptoma i svaki dan proveden ovdje je za njeno dobro. To je akutna bolest, ne hronična, a svako akutno stanje mora doći do kraja. Uvijek su moguće komplikacije, očekivane ili ne, i moramo biti pripravni svaki dan“, upozorava Mar Lago, specijalista akutnih i zaraznih bolesti.
Bolnica u Kanzasu još nije potvrdila dijagnozu pacijenta testiranog na virus ebole. Čekaju laboratorijske nalaze.
„Slučaj je sumnjiv, ali to ne znači da pacijent ima ebolu. Rekao bih da nema pogoršanja danas. Mogla bi biti riječ o niskorizičnom oboljenju od ebole, ali to ne znamo dok ne dobijemo rezultate“, kaže Lee Norman, šef medicinskog osoblja Univerzitetske bolnice u Kanzasu.
Epidemija i dalje nastavlja uzimati danak u zapadnoj Africi, gdje se svakodnevno pojavljuju novi slučajevi, a sve je manje adekvatnog smještaja za oboljele.
„Svjesni smo da je ovog trenutka u Freetownu puno veći broj pacijeneta, nego objekata za pružanje pomoći. Potreban nam je svaki krevet viška, koji bi nam mogla omogućiti međunarodna zajednica i prateće organizacije, čija je pomoć i u liječenju, dobrodošla“, napominje Victoria Parkinson, savjetnica u organizaciji Africa Governance Initiative.
„Današnja brojka je 8.914 oboljelih. Prema trendu rasta, očekujemo da će se do kraja sedmice porasti do 9.000. Prijavljenih smrtnih slučajeva ovog jutra je ukupno 4.447“, potvrdio je Bruce Edward, pomoćnik generalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije.
Preživjeli od ebole stječu doživotni imunitet, no posljednja istraživanja pokazuju kako se oni suočavaju s drugom vrstom stigme – izolacijom od društva.
Izvor: Al Jazeera i agencije