Ebola u fokusu svjetske javnosti

Potvrđen je drugi slučaj zaraze ebolom u Sjedinjenim Američkim Državama. Broj osoba koje su stavljene u karantin u Španiji porastao je na 15. Ali ima i pozitivnih vijesti. Iz Rusije stižu najave o novoj vakcini.

Stigla je i zvanična potvrda da je medicinska sestra bolnice u Dallasu pozitivna na ebolu.

Zarazila se pružajući pomoć Thomasu Duncanu, prvoj osobi sa virusom ebole u SAD-u.

“Sreo sam se sa tom medicinskom radnicom i njenom porodicom i zamolili su me da poštujemo njihovu privatnost, i da ime oboljele za sada ne bude objavljeno”, kazao je Clay Jenkins, okružni sudac Dallasa.

Ovo je drugi potvrđeni slučaj ovog virusa u SAD-u, ali zdravstvena služba Texasa navodi da mjesta za paniku nema.

“Ne možete dobiti ebolu ako na ulici prođete pored zaražene osobe, ili ako ste u blizini ljudi koji još ne pokazuju simptome te bolesti. To je naučno dokazana činjenica. Zato je bitno znati da, iako je ovo vrlo loša vijest, nije povod za paniku”, dodao je Jenkins.

Uzbuna u Bostonu

Nakon Dallasa, uzbuna se oglasila i u Bostonu gdje je u bolnicu primljen čovjek koji se, nakon nedavnog povratka iz Liberije, žalio na simptome koji ukazuju na to da bi mogao biti zaražen ebolom.

Kenneth Sands iz bolnice Beth Israel je rekao: “Sada ćemo implementirati plan koji smo pripremili prije dva mjeseca. Osjećamo se sigurno i vladamo situacijom, a naši pacijenti i osoblje su zaštićeni.”

Istovremeno u Španiji, Komitet za ebolu pojačava kontrole i mjere prevencije širenja tog virusa.

Medicinska sestra Teresa Romero je u strogom karantinu posljednjih sedam dana. Njeno stanje za sada je stabilno. Osim nje, još 14 osoba je smješteno u karantin u Madridskoj bolnici. Zasada, ebola je potvrđena samo u Teresinom slučaju, dok je ostalih 14 pacijenata pod konstantnim nadzorom.

U međuvremenu, iz Rusije stižu vijesti koje bi mogle biti ohrabrujuće. U jučerašnjem dnevniku na lokalnoj televiziji, ruska ministrica zdravlja Veronika Skvortsova najavila je potencijalnu prekretnicu u borbi protiv ebole.

Ona je kazala: “Trenutno pravimo tri vakcine. Jedna je već u fazi kliničkih ispitivanja i prošla je pretkliničke testove. To su vakcine koje deaktiviraju virus. Jedna je proizvedena direktno od virusa, dok su druge dvije genetski modificirane a razvili su ih naši najbolji virolozi.”

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, do sada, zvanični broj preminulih od ebole iznosi 4.033, od gotovo 8.400 registriranih slučaja u sedam zemalja.

Izvor: Al Jazeera


Reklama