Američka bolničarka zaražena ebolom

Bolničarka u Prezbiterijanskoj bolnici u Texasu, koja je skrbila o oboljelom od ebole, pozitivna je na virus te smrtonosne bolesti, objavile su u nedjelju zdravstvene vlasti te američke savezne države.
U petak je dobila visoku temperaturu te je izolirana i podvrgnut atestiranju.
“Znali smo da bi se mogao pojaviti drugi slučaj i pripremili smo se za tu mogućnost”, rekao je dr. David Lakey.
U Prezbiterijanskoj bolnici u Dallasu u srijedu je umro Thomas Eric Duncan, prva osoba zaražena ebolom u SAD-u i općenito izvan Afrike.
Duncan se razbolio nakon što je 20. rujna stigao iz Liberije kako bi vidio obitelj, a njegova bolest pojačala je strahove od širenja epidemije u SAD-u.
Aerodrom JFK: Počele provjere putnika
Liječnički timovi na njujorškom aerodromu John F. Kennedy počeli su u subotu provjeravati putnike koji u SAD stižu iz zapadnoafričkih zemalja u kojima vlada epidemija, tražeći od njih da ispune upitnik o eboli i mjereći im tjelesnu temperaturu, u pokušaju da zaustave moguće širenje virusa u zemlji, prenosi Hina.
JFK je prva od pet američkih zračnih luka koja je počela provoditi pojačani nadzor putnika iz Gvineje, Liberije i Sijera Leonea. Te tri zemlje imaju najviše mrtvih u epidemiji koja je dosad uzela više od 4.000 života.
Gotovo svi putnici koji putuju u SAD iz tri najpogođenije zemlje dolaze upravo na aerodrome JFK, Newark Liberty, Washington Dulles, Chicago O'Hare i Hartsfield-Jackson Atlanta.
Nove procedure počet će na ostala četiri aerodroma u četvrtak.
Provjere će zahvatiti samo mali dio putnika koji stižu na JFK i to one koji ili stižu iz jedne od tri zapadnoafričke zemlje ili one koji su u njima presjedali.
Onima koji će imati povišenu temperaturu ili druge simptome ili koji su eventualno bili izloženi virusu vlasti će odrediti odlazak u bolnicu na pregled, u karantenu ili izolaciju.
U SAD dnevno dolazi blizu 150 putnika iz tri najpogođenije zemlje, a polovica na JFK.
I u Beogradu provjere putnika
U Europi, kao i na američkom kontinentu, zemlje najavljuju jedna za drugom jačanje kontrole putnika iz pogođenih zemalja.
Od Velike Britanije do Nikaragve zemlje redom javljaju da na granici pojačavaju kontrolu putnika koji dolaze iz najteže pogođenih zemalja. Zabrinutost se širi i u Latinskoj Americi.
Srbija je ozbiljno shvatila moguću opasnost od širenja ebole, drži situaciju pod kontrolom i počela je mjeriti tjelesnu temperaturu putnicima koji dolaze iz kritičnih područja, izjavio je u subotu navečer za Radio-televiziju Srbije (RTS) ministar zdravlja te države Zlatibor Lončar.
“Pridržavamo se svih preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)”, rekao je Lončar, objasnivši da je na međunarodnom aerodromu “Nikola Tesla”, po uzoru na SAD, počelo mjerenje temperature putnicima koji u Beograd stižu iz kritičnih područja.
Rusija je priopćila da će usavršiti tri cjepiva protiv ebole u roku od šest mjeseci, rekla je ruska ministrica zdravlja Veronika Skvorcova.
WHO ističe da postoje dva “obećavajuća” cjepiva: jedno britanske tvrtke GSK (GlaxoSmithKline) i drugo kanadske agencije u Winnipegu, čiju komercijalnu licencu ima američka New Link Genetics.
Klinička testiranja cjepiva GSK-a su nedavno počela u Maliju, zemlji koja graniči s Gvinejom.
WHO se nada prvim rezultatima testiranja tih cjepiva u studenom i prosincu te početku druge faze testiranja (koja omogućuje procjenu učinkovitosti cjepiva) u virusom zahvaćenim zemljama u siječnju i veljači.
Izvor: Agencije