Rosseta će pokušati sletjeti na kometu

Evropska svemirska letjelica Rosetta lansirana je u svemir 2004. godine, a sada počinje jednu od tehnološki najnaprednijih misija koje je čovjek ikada pokušao: slijetanje na kometu.

Gotovo deset godina Rosetta putuje kroz svemir. Koristi planete Sunčevog sistema kako bi dostizala brzinu veću od 100.000 kilometara na sat. Sada se, dok bude letjelicu iz hibernacije, stručnjaci nadaju da njen sistem nije oštećen.

„Od kada je lansirana tri puta je proletjela pored Zemlje, a jednom pored Marsa. Prošla je i pored dva asteroida. Pravi je veteran kad je riječ o svemirskim letovima, a takvi letovi oštećuju robotske letjelice“, navodi Chris Riley sa Univerziteta u Lincolnu.

„Zato se nadamo da će sve funkcionirati kako treba za njenu glavnu misiju, a to je okružiti, mapirati, čak i sletjeti na kometu, što će biti prvi put u historiji.“

Odluka o mjestu slijetanja

Rosetta bi u maju trebala sustići planiranu kometu, čiji je prečnik četiri kilometra. Nakon što je okruži, iz letjelice će biti poslana sonda. Pomoću sistema sličnog harpunima, sonda će se spojiti s kometom i početi analizirati njenu površinu.

„Još odlučujemo hoćemo li riskirati i poslati je u područje za koje smo gotovo sigurni da će u njemu doći do erupcije iz unutrašnjosti. Kometa se kreće prema Suncu, u narednih nekoliko godina postajat će sve toplija i na kraju će se na jednoj strani formirati veliki rep“, kaže Riley, te dodaje:

„Sada, da li spustiti sondu na tu stranu i riskirati oštećenje. Ta ideja je zanimljiva, ali rizična. Ili sletjeti na sigurnije mjesto na kojem, kako se nadamo, može ostati svo vrijeme.“

Naučnike zanimaju stijene od kojih je kometa sastavljena. Vjeruju da je nastala prije četiri i po milijarde godina, kada je formiran i Sunčev sistem.

Nadaju se da će letjelica napraviti prve detaljne snimke površine komete i da će ono što otkrije pomoći u pronalaženju odgovora na pitanje jesu li komete donijele vodu, a možda i život, na našu planetu.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama