Ekskluzivno: Reportaža s linije razgraničenja u Tripoliju

Ekipa Al Jazeere Balkans bila je u Tripoliju, gradu na sjeveru Libana, u kojem većinom žive suniti, njih gotovo 560 hiljada.

Međutim, tamo je i 40 hiljada alevita, grupe iz koje dolazi i sirijski predsjednik Bashar al-Assad. Različito gledaju na rat u Siriji i mogućnost vojne intervencije SAD-a i zato su ulične borbe postale sastavni dio života.

Tripoli je danas ono što je nekada bio Beirut, samo što se ovdje ne obračunavaju muslimani i kršćani, nego muslimani i muslimani, tačnije – suniti i aleviti koji pripadaju šiitima, izvještava Mirjana Hrga, reporterka Al Jazeere. 

Strahovanje mještana

Sukob je od 2008. pretvorio ovaj dio grada u ratno poprište. Dvije strane razdvaja libanska vojska, no čim obračun krene oni se povlače. Ovo je sigurno jedan od najopasnijih kafića na svijetu, s pogledom na neprijateljsku stranu.

“Naravno da i ja strahujem! Aleviti pucaju svaki dan i ne možete ni u jednom trenutku znati šta će se dogoditi. Obračun može početi ovog trenutka”, kaže Ghasoub Srour, vlasnik kafića.


Hrga o tenzijama u Libanu uoči odluke o Siriji

“Ovo je linija razgraničenja u Tripoliju. S jedne strane žive suniti i oni su protiv Bashara al-Assada, s druge strane žive aleviti i oni su za Bashara al-Assada. Ironijom sudbine, ova cesta koja ih dijeli zove se Ulica Sirije i na vrlo slikovit način pokazuje koliko je Libanon podijeljen kao država”, izvještava Al Jazeerina reporterka Mirjana Hrga.

Podrška Assadu

Na alevitskoj strani posteri Al-Assada slave njegov lik i djelo, baš kao i u uredu lidera vodeće političke stranke.

“Od kako je počela sirijska revolucija situacija u Tripoliju postala je užarena i rasplamsava se kako se rasplamsava sukob u Siriji”, ističe Ali Fiddah, lider Arapske demokratske partije.

Njegov protivnik, lider sunitske četvrti, slaže se samo u tome da je situacija sve gora. Tvrdi da je Tripoli postao ratno područje na kojem sirijski režim otvara sukob kad god poželi.

“Svaki put kad je sirijski režim u problemu šiiti od svojih ljudi ovdje traže da otvore paljbu po nama i tada počinje borba s obje strane”, ističe Sheikh Bilal al-Masri, lokalni lider sunita.

Aleviti tvrde da je ovo politički sukob, dok suniti smatraju da šiiti uništavaju islam.

“Oni tvrde da smo mi nevjernici i objavljuju nam sveti rat. Oni su radikalni, gledaju kroz prizmu sektaških sukoba, a mi u tome ne želimo učestvovati”, dodaje Fiddah.

Isključivost prema alevitima

Šeik Al-Masri alavite ne smatra muslimanima.

“Mi njih ne smatramo muslimanima nego nevjernicima koji su došli ovdje kako bi podijelili islamsku religiju”, ističe on.

U ovom gradu ulične zavjese su normalna stvar. Njima se štite od snajperskih hitaca, kako jedna strana ne bi mogla vidjeti kretanje druge.

Posvuda su puškarnice, tragovi borbi, pa bunkeri libanske vojske ne ostavljaju dojam sigurnosti, zabilježila je kamera našeg snimatelja Tareka Anija. 

Stavovi o Siriji

Svi ovdje čekaju odluku Baracka Obame, ali na posve različit način. Sunit Abu Khalid kaže kako ne želi ubijanje sirijskog naroda, ali želi kraj Bashara al-Assada.

“Ako ga Kongres podrži i on krene u napad na Siriju, ispisat će novu, bolju historiju svijeta” tvrdi Khalid.

Aleviti su zgroženi Obaminom idejom.

“On nije ljudsko biće! On je ratni zločinac koji izmišlja stvari”, smatra Hussein, alevit.

Međutim, oba lidera suprotstavljenih skupina nisu simpatizeri Obame. Svaki iz svojih razloga.

“Ako Obama napravi tu glupost, to će ga skupo koštati”, upozorava Fiddah.

Suniti ne shvaćaju zašto Obama odgađa napad i dovode u pitanje istinitost njegovih namjera.

“Lažljivac, lažljivac… To je Obama. Glumi i pred sobom i pred ljudima”, smatra šeik Al-Masri.

Sa američkim napadom ili bez njega, Tripoliju slijede teški dani. Ostane li Assad, nastavit će se i borbe u ovom gradu.

Počne li napad na Siriju i izgube li aleviti zaštitu libanske vojske, kažu da neće birati sredstva. Hezbollah je na njihovoj strani.

Izvor: Al Jazeera


Reklama