SAD će tražiti rezultate ruske inicijative

Sjedinjene Američke Države planiraju “pomno pratiti” Rusiju, kako bi vidjele da li je njen plan da Sirija preda hemijsko oružje pod međunarodnu kontrolu ostvariv, saopćio je danas visoki zvaničnik SAD-a.

Zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Ben Rhodes je rekao da Washington neće smanjiti pritisak na Damask i da je zabrinut zbog odugovlačenja kad je kriza u Siriji u pitanju.

“Mislim da treba da pratimo šta radi (Rusija) i zajedno s drugim zemljama procijenimo ozbiljnost tog prijedloga. Istovremeno, veoma je važno da ne odustanemo od pritiska. Ono što nikako ne želimo je još jedno odugovlačenje”, kazao je Rhodes.

Dodao je da će Washington biti zainteresiran za rusku inicijativu, “samo ako se ona pokaže kao ostvariv prijedlog”, prenio je AFP.

Reakcija Sirije

Sirija pozdravlja ruski prijedlog da sirijsko hemijsko oružje bude stavljeno pod međunarodnu kontrolu, izjavio je danas sirijski ministar vanjskih poslova Walid al-Moualem, pohvalivši istovremeno Kremlj što pokušava da “spriječi američku agresiju”.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ranije je u Moskvi na sastanku sa Moualemom iznio ideju da zvanični Damask “stavi svoje hemijsko oružje pod međunarodnu kontrolu i da ono zatim bude uništeno”, prenio je Reuters.

Lavrov je izjavio da će raditi na tome da uvjeri sirijsku Vladu da stavi svoje hemijsko oružje pod međunarodnu kontrolu, ukoliko će to doprinijeti da se izbjegne strana vojna intervencija u toj zemlji, navodi Tanjug.

Muoalem je poslije sastanka izjavio: “Sirija pozdravlja rusku inicijativu, motivirana zabrinutošću vodstva u Damasku za živote naših građana i sigurnost naše zemlje, a na naš stav je utjecalo i povjerenje koje imamo u mudrost čelnika Rusije, koji pokušavaju spriječiti američku agresiju na naš narod.”

Lavrov: ‘Val terorizma’

Rusija i Sirija traže od Ujedinjenih naroda da se posvete organiziranju mirovne konferencije o Siriji, a ne vojne intervencije, izjavio je ranije Lavrov nakon razgovora sa sirijskim kolegom.

Lavrov je kazao da bi američki vojni udar na Siriju mogao izazvati “val terorizma” u regiji i pogoršati izbjegličku krizu dok je sirijski šef diplomatije Walid al-Moualem optužio američkog predsjednika Baracka Obamu da podržava teroriste.

“Postoji mogućnost za političko rješenje”, rekao je Lavrov nakon pregovora sa sirijskim šefom diplomatije u Moskvi.

Sirijski predsjednik Bashar al-Assad dao je svoj prvi intervju u dvije godine američkim medijima, u kojem tvrdi da nije odgovoran za napad hemijskim oružjem, te da bi eventualna vojna intervencija u njegovoj državi mogla izazvati odgovor sirijskih saveznika.

Uoči emitiranja cijelog intervjua na američkom CBS-u kasnije u ponedjeljak, novinar Charlie Rose kazao je da mu je Assad rekao kako nema dokaza da je koristio hemijsko oružje protiv vlastitog naroda.

Američki državni sekretar John Kerry odbacio je tu izjavu Assada, kazavši “da dokazi govore za sebe” te da se s ministrima Arapske lige saglasio u tome da je Assad prešao “crvenu liniju”.

Na sastanku Kerryja i ministara Arapske lige u Parizu u nedjelju bio je i šef diplomatije Saudijske Arabije Saud al-Fajsal, koji je potpisao izjavu 12 zemalja iz grupe G20 koje podržavaju “snažan odgovor” na korištenje hemijskog oružja.

I druge arapske zemlje o tome će se izjasniti i “svi su shvatili da se odluka mora donijeti u roku od 24 sata”, rekao je Kerry.

“Svi smo jedinstveni da je gnusno Assadovo posezanje sa kemijskim oružjem koje je usmrtilo stotine nedužnih ljudi, među njima djecu, prelazak međunarodne crvene linije”, rekao je on.

SAD optužuje sirijski režim za smrt 1.429 osoba otrovnim plinom sarinom korištenim u napadu 21. augusta.

Međutim, Assad odgovornost prebacuje na pobunjenike koji ga nastoje svrgnuti dvoipogodišnjim ratom s više od 100.000 žrtava dosad, prema UN-ovim podacima.

Mediji: Turska i Izrael okreću rakete prema Siriji

Turska vojska rasporedila je nove protivzračne raketne sisteme na granici sa Sirijom, a Izrael je blizu Jerusalema postavio proturaketni štit u vrijeme dok se nastavlja diplomatska ofanziva kojom SAD želi pridobiti međunarodnu zajednicu za vojne udare na sirijske ciljeve.

Raketni sistem zemlja-zrak Stinger postavljen je ovih dana na vrhu Gole gore blizu grada Yayldagija koji se nalazi u pokrajini Hatay, nekoliko kilometara od Sirije i blizu sredozemne obale, dok je drugi sistem postavljen u Ceylanpinaru, gradiću u pokrajini Sanliurfi, uz samu granicu.

Konvoji vojnih vozila kretali su se prošle sedmice između vojnih baza kod jugoistočne granice prevozeći vojnu opremu i vojnike, piše Reuters i dodaje da niti vojska, niti Ministarstvo obrane nije potvrdilo da su poduzeli dodatne mjere.

Turski dnevnik Hurriyet  izvještava o pojačanim letovima borbenih aviona iz jugoistočne zračne baze blizu sirijske granice.

Ankara je još u ljeto 2012. rasporedila više protivzračnih raketnih sistema duž zajedničke granice sa Sirijom, pošto je sirijska protivzračna obrana srušila turski izviđački avion.

Ovaj sistem je početkom 2013. u okviru NATO-a pojačan protivzračnim raketnim sistemima i protivraketnim sistemima Patriot dopremljenim iz Njemačke, SAD-a i Holandije kako bi štitili Tursku od mogućih sirijskih prijetnji.

Izrael je svoj protivraketni štit postavio zapadno od Jerusalema, javlja AFP.

Glasnogovornik izraelske vojske nije htio komentirati tu informaciju rekavši samo da su „odbrambeni sistemi raspoređeni s obzirom na procjenu stanja“.

Netanyahu: Izrael nije umiješan u rat

Koncem augusta u Tel Avivu su bili raspoređeni sistemi protivraketnog štita Iron Dome (Čelična kupola), usmjereni prema sjeveru Sirije.

Kako navode izraelski mediji, dosad je širom zemlje postavljeno šest do sedam sistema.

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu ovih jesedmicaneprestano isticao da Izrael nije umiješan u sirijski rat, ali da će „snažno uzvratiti“ bude li napadnut.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama