Kerry: SAD neće čekati izvješće inspektora

Američki državni tajnik John Kerry poručio je svojim europskim kolegama, okupljenim u Vilniusu, kako Sjedinjene Države ne mogu obećati da će čekati izvješće UN-a o kemijskom oružju u Siriji prije potencijalnih vojnih napada na Damask.

Po riječima neimenovanog dužnosnika State Departmenta, Kerry je na sastanku s 28 ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a rekao kako će „pred skupinom Vijeća za nacionalnu sigurnost iznijeti preporuke nekih članica EU-a, koje drže da valja čekati rezultate UN-ove inspekcije“.

„Šef američke diplomacije jasno je kazao kako SAD ne može obećati da će čekati izvješće UN-a kako bi eventualno djelovao“, priopćio je diplomat koji je prisustvovao raspravi u glavnome litavskom gradu.

Kerry je u subotu pokušao uvjeriti EU da podupre zamisao o vojnim udarima na Siriju, neposredno nakon održavanja summita G20 na kojem predsjednik Barack Obama nije uspio dobiti veću potporu za američke planove.

Većina od 28 članica, uz izuzetak Francuske i Danske, protiv je vojne akcije.

Državni tajnik Kerry putuje u Pariz gdje će razgovarati s predstavnicima arapskih zemalja, a zatim u London u kojem će se sastati s palestinskim predsjednikom Mahmoudom Abbasom i šefom britanske diplomacije Williamom Hagueom.Američki predsjednik Barack Obama u tjednom je radijskom obraćanju naciji rekao kako SAD moraju upotrijebiti ograničenu vojnu silu u Siriji kako bi spriječile buduće napade kemijskim oružjem, istaknuvši pritom kako ne želi ulaziti u još jedan skup i dug rat.

EU traži odgađanje odluke o Siriji

Šefovi diplomacija zemalja Europske unije pozvali su Sjedinjene Države da odlože eventualni vojni udar na Siriju, dok inspektori Ujedinjenih naroda ne objave izvještaj o napadu kemijskim oružjem, koji je navodno prošlog mjeseca u Damasku izvršio režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.

Takva poruka stigla je iz Vilniusa gdje se održava dvodnevni summit šefova diplomacije EU-a, a Litvanija je domaćin tog događaja jer trenutno predsjedava Unijom.

Američki državni tajnik John Kerry potvrdio je kako će takav zahtjev prenijeti svojim kolegama iz administracije predsjednika Baracka Obame, dok je visoki dužnosnik State Departmenta, koji je također nazočio sastanku u Vilniusu, rekao je da će Kerry jasno istaknuo kako SAD još nisu donijele nikakvu odluku koja bi trebala sačekati.

Predsjednik Obama počeo je intenzivno lobiranje kako bi skeptične kongresnike koji razmišljaju hoće li podržati zračne udare na Siriju, kao odgovor na navodni napad kemijskim oružjem od strane državnih snaga, uvjerio da to trebaju učiniti.

SAD tvrde da je Assadov režim izveo napad kemijskim oružjem 21. kolovoza u Damasku, pozivajući se na izvještaj obavještajne službe po kojem je tada upotrebljen otrovni plin sarin pri čemu je ubijeno 1.429 ljudi, od kojih su 426 bila djeca.

Obama: Sirija neće biti Irak i Afganistan

Američki predsjednik Barack Obama u tjednom je radijskom obraćanju naciji rekao kako SAD moraju upotrijebiti ograničenu vojnu silu u Siriji kako bi spriječile buduće napade kemijskim oružjem, istaknuvši pritom kako ne želi ulaziti u još jedan skup i dug rat.

Granatiranje Daraye [Izvor: Darya Revolution]

„Ovo neće biti drugi Irak ili Afganistan“, rekao je Obama, otkrivši neke argumente koje će iznijeti u obraćanju naciji na nacionalnoj televiziji u utorak.

„Bilo kakva akcija koju poduzmemo bit će ograničena, i kada je riječ o vremenu i o prostoru, a cilj je spriječiti sirijsku vladu da truje vlastiti narod bojnim otrovima te smanjiti njihovu mogućnost da takvo nešto naprave“, poručio je američki predsjednik.

Pozivajući članove Kongresa da podrže vojnu intervenciju u Siriji, Obama je poručio Amerikancima kako SAD ne mogu zatvoriti oči pred „stravičnim slikama kemijskog napada“ za koji Washington optužuje Damask.

„Zbog toga pozivam članove Kongresa, iz obe stranke, da se udruže i stanu u obranu svijeta u kojem želimo živjeti, svijeta koji želimo ostaviti svojoj deci i budućim generacijama“, poručio je Obama.

Borbe kod Damaska [Izvor: Ayyam Qaddisiyya]

Američki predsjednik je istaknuo i kako će svaki korak koji SAD poduzmu u okviru vojne intervencije u Siriji „biti ograničen, kako vremenski, tako i u opsegu, kako bi se spriječilo da sirijska vlada ponovno upotrijebi otrovni plin protiv svog naroda i umanjila njena sposobnost da to učini“.

„To (napad kemijskim oružjem) nije samo izravan napad na ljudsko dostojanstvo, već i ozbiljna prijetnja našoj nacionalnoj sigurnosti“, ustvrdio je Obama.

Borbe kod grada Nawa [Izvor: mediaoffice1nawa]

Prije tjedan dana je rekao kako bi u Siriji trebalo izvesti ograničene udare, dodajući da od Kongresa želi dobiti odobrenje za upotrebu vojne sile.

Iako se Kongres sastaje u ponedeljak, čak trećina kongresnika je neodlučna u vezi s napadom na Siriju, dok veliki broj njih ističe da će glasati protiv vojne intervencije kako SAD ne bi bile uvučene u još jedan dugi rat na Bliskom istoku.

Izvor: Agencije


Reklama