Okončana talačka kriza u Nairobiju

Kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta saopćio je u utorak navečer da je okončana četverodnevna opsada tržnog centra WestGate u Nairobiju, u kome su somalijski pripadnici grupe Al-Shabab držali taoce.
Kenijski predsjednik saopćio je da su peterica članova grupe ubijeni, a da je 11 osumnjičenih u zatvoru.
On je rekao da su se tokom četverodnevne borbe srušila tri kata tržnog centra te su mnoga tijela zatrpana.
Prema posljednjim podacima, u napadu je poginulo 67 lica, od kojih 61 civil i šest pripadnika snaga reda. U napadu su poginuli i rođaci kenijskog predsjednika.
Predsjednik je proglasio trodnevnu žalost u zemlji, koja počinje od srijede.
Poginula trojica vojnika
Trojica kenijskih vojnika preminula su od rana zadobijenih u okršaju s članovima grupe Al-Shabab.
“Ukupno je 11 pripadnika kenijskih obrambenih snaga zadobilo ozljede. Nažalost, trojica od njih podlegli su ozljedama”, potvrdio je glasnogovornik vojske Cyrus Oguna.
Prethodno su pripadnici somalske oružane skupine Al-Shabab, koja je povezana s Al-Kaidom i koja je preuzela odgovornost za napad, potvrdili kako i četvrtog dana opsade trgovačkog centra drže taoce te da se sukobljavaju s kenijskim specijalnim snagama.
Na svom su Twitter profilu su ranije objavili kako su taoci jako uznemireni, ali da su još živi, uz napomenu kako u trgovačkom centru leži “bezbroj mrtvih tijela”.
Vjeruje se da su među napadačima Amerikanci, a moguće i jedna Britanka, udovica napadača samoubice koji je sudjelovao u napadu u Londonu 2005. godine, prenosi AFP.
Skupina je demantirala da su stranci uključeni u napad.
Urušio se dio krova
Specijalne kenijske snage od utorka ujutro su se borile protiv, kako javlja AFP, “jednog ili dvojice” napadača koji su se nalazili u trgovačkom centru.
Neimenovani izvor je rekao ranije da su preostali napadači locirani i izolirani oko kockarnice na jednom od katova trgovačkog centra.
Povremena pucnjava čula se u utorak ujutro iz unutrašnjosti trgovačkog centra, rekli su očevici, a navodno se urušio i dio krova trgovačkog centra.
Nove borbe su se vodile nakon što je kenijska Vlada saopćila da u potpunosti kontrolira Westgate.
Izvori u snagama sigurnosti su potvrdili da je veći broj talaca spašen i evakuiran, a policija je navodno deaktivirala pronađeni postavljeni eksploziv.
Istup ministrice
Kenijska ministrica vanjskih poslova Amina Mohamed prethodno je izjavila za Al Jazeeru kako je Al-Kaida odgovorna za opsadu trgovačkog centra Westgate.
U ekskluzivnom intervjuu ministrica je ustvrdila kako “Al-Shabab nije djelovao sam i da je napad bio dio međunarodne terorističke kampanje”.
Prema njenim riječima, iza napada stoji oko 20 napadača, muškaraca i žena, koji su raznih nacionalnosti, uz napomenu kako su i žrtve različitih nacionalnosti.
“Kontroliramo Westgate”, poručilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova ranije na svom nalogu na Twitteru, a kenijska Vlada je nešto ranije izvijestila da su svi taoci najvjerovatnije evakuirani.
Napad na Westgate je najsmrtonosniji napad u Nairobiju nakon samoubilačkog napada Al-Kaide na američku ambasadu u tom gradu u augustu 1998. godine, u kojemu je poginulo više od 200 ljudi.
Sjedinjene Države, čiji je predsjednik Barack Obama izrazio žaljenje zbog “strašne tragedije” i ponudio pomoć Keniji, rekle su da provjeravaju nepotvrđene informacije po kojima su među napadačima barem trojica američki državljani.
Kenijska policija je izvijestila da ispituje informacije po kojima je u napad “umiješana” Britanka Samantha Lewthwaite, udovica jednog od bombaša samoubica koji su 7. jula 2005. godine izveli napade u Londonu.
Izvor: Al Jazeera i agencije