Nema bezviznog režima za Turke

Evropski sud pravde presudio je u slučaju “Demirkan protiv Njemačke”: presuda glasi da državljani turske nacionalnosti ne mogu putovati u zemlje Evropske unije bez viza, prenosi agencija Anadolija.
Kontroverzni slučaj započet je 2007. godine, kada je Leyla Ecem Demirkan, Turkinja rođena 1993. godine, aplicirala za vizu u ambasadi Njemačke u Ankari, kako bi posjetila svog očuha, Nijemca koji živi u Njemačkoj.
Kada joj je aplikacija odbijena, Demirkan je podnijela tužbu prvo na sudu u Njemačkoj, a potom i Evropskom sudu pravde.
U presudi ECJ-a navodi se da pojam “sloboda putovanja”, koji se spominje u Dodatnom protokolu potpisanom u Briselu 23. novembra 1970. godine, ne treba biti interpretiran kao da obuhvata slobodu putovanja građana turske nacionalnosti, koji posjećuju zemlje Evropske unije.
Sličan slučaj iz 2009.
U februaru 2009. godine ECJ je donio presudu u sličnom slučaju, da građanima turske nacionalnosti nije potrebna viza za ulazak u zemlje EU-a, bez obzira iz kojeg razloga idu.
Presuda ECJ-a od utorka zatvara vrata putovanju bez viza za državljane Turske u zemlje EU-a.
Turska vjerovatno nikada neće biti članica EU-a, zbog stavova nekih država članica, izjavio je prije dva dana turski ministar i glavni pregovarač s Unijom Egemen Bagis.
“Turska će vjerovatnije pregovarati za poseban pristup tržištu EU-a, poput Norveške”, rekao je turski ministar.
On je dodao da je njegova zemlja trpi kako zbog težnji za članstvom u EU, tako i zbog nedavnog gubitka kandidature za organizaciju Olimpijskih igara.
Odgođen novi krug pregovora
“Oni (EU) trebaju shvatiti da oni ne pogađaju mene time što me stavljaju u drugi plan. Oni nanose štetu sebi”, izjavio je Bagis.
U junu je EU navela da će “oživjeti pristupne pregovore s Turskom”, ali je vrlo brzo odgodila novi krug pregovora za “najmanje četiri mjeseca, zbog odnosa Ankare prema protuvladinim protestima”.
Turska je počela pregovore za članstvo u EU 60-tih godina prošlog stoljeća, ali pristupni razgovori su pokrenuti tek 2005. godine i vrlo brzo su “zaglibili” zbog spora oko podijeljenog Kipra, čiji je jedan dio član EU-a.
Istovremeno je drastično opao stepen podrške turske javnosti članstvu Turske u EU na 44 posto, u odnosu na 73 posto, koliko je ta podrška bila u 2004. godine.
Izvor: Agencije