Grci Merkel smatraju odgovornom za recesiju

O sudbini Grčke odavno se ne odlučuje u Atini. Zbog toga su Grci pomno pratili političku kampanju u Njemačkoj, uoči izbora koji će biti održani ovog vikenda.

Kada bi Grci mogli glasati, Angela Merkel vjerovatno više ne bi bila kancelarka.

No, na krajnjem sjeveru Grčke jedna zadruga pokušava opstati.

Pjenušavo vino iz Amyntaioa Amintheoa uskoro bi moglo zagolicati nepca njemačkih potrošača.

Njemačka Vlada nastoji povezati grčke općine sa njemačkim kompanijama i političarima.

Rast BDP-a

U međuvremeno je objavljeno da je grčko gospodarstvo na putu oporavka. Grčki ministar financija Ianis Sturnaras rekao je da je prema dostupnim pokazateljima gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo u odnosu na prvo tromjesečje i to po prvi put od početka krize, naglasivši da se radi o sezonski prilagođenim podacima.

Grčki statistički ured ne objavljuje sezonski prilagođene podatke o kretanjima BDP-a u odnosu na prethodno tromjesečje već samo u usporedbi s istim razdobljem godine ranije. Prema nedavno objavljenim podacima, grčko gospodarstvo u drugom je tromjesečju smanjeno za 3,8 posto na godišnjoj razini.

Sturnaras ipak nije izričito kazao da je gospodarstvo izašlo iz šestogodišnje recesije.

Zahvaljujući tim naporima gradonačelnik će tražiti sredstva u Briselu. On želi rudnik lignita pretvoriti u turističku atrakciju.

Novi izvori novca

“Nijemci su nas pozvali da posjetimo jedan grad u blizini Leipziga, gdje je zatvoreni ugljenokop pretvoren u jezero. Tamo ima svih mogućih sportova na vodi i tematskih parkova. Proizvodi se obnovljiva energija. Ako bismo isto mogli napraviti ovdje, ne bi nam trebao novac od države”, kaže Ioakeim Iosifidis, gradonačelnik Amyntaioa.

Lokalna prirodno gazirana voda mogla bi postati još jedan izvor novca. No, dok se to ne dogodi trgovine će se i dalje zatvarati. Mnogi Grci upravo za to krive Njemačku.

“Njemačka Vlada je svoje savjete podijelila brojnim općinama širom Grčke. No, potrebno je vrijeme da taj rad urodi plodom. Ipak, u grčkoj percepciji dominira insistiranje Njemačke na smanjenju potrošnje i otplati cijelog kredita od 300 milijardi dolara”, kaže John Psaropoulos.

Ali, kako se čini, Njemačka duguje Grčkoj. Prema procjeni bivšeg ministra finansija, Njemačka duguje 21 milijardu dolara za dva kredita koja je prisilno uzela od Grčke tokom Drugog svjetskog rata.

Nade u njemačku velikodušnost

“Mislim da Grčka danas ima valjan zahtjev u vezi s ovim okupacijskim kreditom. Otkrio sam da je, ako bi neko pokušao procijeniti taj kredit u sadašnjim uslovima, vrijednost više-manje slična zajmu koji je prije tri godine Njemačka dala Grčkoj u okviru sporazuma o spašavanju”, kaže Nikos Christodoulakis, bivši grčki ministar finansija.

Američki teretni brod stoji usidren u blizini Atine kao priznanje američkoj darežljivosti nakon Drugog svjetskog rata.

Američka mornarica tada im je poklonila tzv. liberty brodove, zahvaljujući kojima je osnovana Grčka teretna flota, trenutno jedna od najvećih na svijetu.

Mnogi se nadaju takvoj vrsti velikodušnosti i nakon njemačkih izbora.

Za Grke je Angela Merkel u velikoj mjeri odgovorna za grčku recesiju. Vjeruju da je u njenoj moći da smanji grčki dug i da grčkoj ekonomiji dozvoli da prodiše.

No, upravo tu mogućnost je isključila Vlada Kancelarke Merkel.

Izvor: Al Jazeera i Agencije


Reklama