Strahovanje građana od autobombi u Libanu

Uprkos odgodi napada na Siriju, situacija u susjednom Libanu nije se promijenila nabolje. Štaviše, mjere sigurnosti podignute su na najviši nivo, jer se očekuje da sada uslijedi odgovor onih koji se protive ovakvom oklijevanju američkog predsjednika Baracka Obame.

Ekipa Al Jazeere u Libanu, Mirjana Hrga i Tarek Ani, donose priču o tome kako stanovnici velikih gradova u toj zemlji strahuju od autobombi.

“Putem javnih medija, i lecima oblijepljenim na zidovima, policijski odjel za eksplozive traži od vlasnika automobila da ostave svoj kontakt, budu li sumnjivi”, izvještava Hrga.

Hiljade poziva dnevno

Ali iz Bejruta, u strahu od napada, dobrovoljno je odlučio primijeniti nikada do sada iskušan eksperiment.

“Kad smo čuli poziv, odlučili smo primijeniti još jaču vrstu građanske kontrole. Upoređujemo ime sa cedulje na vjetrobranu s imenom sa popisa vlasnika automobila. Ako nam je išta sumnjivo, odmah javljamo policiji. A policija je zatrpana pozivima”, kaže on.

Joseph Moussallem iz Odjela za eksplozive objašnjava: “Nakon eksplozija koje su se već dogodile počeli smo primati čak hiljade poziva građana dnevno vezano uz sumnjive osobe i automobile.”

Telefoni u centru ne prestaju zvoniti. Tokom boravka ekipe Al Jazeere dojavljeno je o sumnjivoj Toyoti.

Službenik potom ulazi u policijske podatke, provjerava automobil i procjenjuje opasnost. Osim policije, i vojska ima pune ruke posla. Grad je prepun kontrolnih tačaka.

Različite prijetnje

Bivši šef libanske tajne službe dobro zna što su teroristički napadi i procjenjuje da se sadašnja uzdrmana libanska vlast ne može nositi s tim izazovima. Tvrdi da je zemlja preranjiva, jer, zapravo, i nema vlade.

“Ovdje je rizik vrlo velik, ozbiljan, i mnogo je različitih prijetnji. Pogledajte šta se danas događa… Ono što sam predvidio – ubijanje naslijepo. Sada ubijaju po džamijama i gusto naseljenim područjima”, govori Nizar Abdel Kader, bivši član tajne službe Libana.

Kader smatra da će se to nastaviti i očekuje još gore. Vjeruje da će se pristup terorističkih grupa metama razviti do odmazde prema strancima.

On kaže: “Pogine li u nekom napadu 50 ili 100 pripadnika Hezbollaha – ko će zaštititi strance i strane ambasade?”

Izvor: Al Jazeera


Reklama