Ekskluzivno: U bolnici na sjeveru Sirije

Ekipa Al Jazeere posjetila je jednu od bolnica na sjeveru Sirije i postala prva televizijska ekipa kojoj je od početka rata dozvoljeno snimanje u toj zdravstvenoj ustanovi.
Liječnici su reportera Al Jazeere Balkans Ivana Čorkala i snimatelja Farisa Bajrića odveli u obilazak svih odjela, uključujući i jedinicu hitnog prijema, gdje se teži ranjenici stabiliziraju i pripremaju za operativne zahvate.
Ziraip je jedan od civila ranjenih u zračnom napadu na sjeveroistoku Sirije, koji se u bolnici oporavlja nakon tretiranja rane na nozi.
“Bio sam kod kuće kada je počeo zračni napad. Moja kuća je izravno pogođena i sve se srušilo na mene”, priča Ziraip, koji je pretrpio višestruku frakturu desne noge.
Liječnici čine maksimalne napore da mu spasu nogu, no ozljedu dodatno pogoršava infekcija.
“Sretan sam što sam živ”, priznaje Ziraip.
Slično priča i Nofal, također civil, koji je u eksploziji bombe pretrpio teške ozljede.
“Vozili smo se autom i odjednom je nešto eksplodiralo pokraj nas. Onda su me doveli ovdje”, prisjeća se ranjeni Nofal Abus.
Dnevno 15 operacija
U bolnicu na sjeveru Sirije ranjenici neprestano pristižu – kako civili, tako i vojnici, a uglavnom dolaze s teškim ozljedama.
Dok su se liječnici borili za život vojnika koji je zadobio višestruke prostrijelne rane u području trbuha, njegov suborac, 20-godišnji Sulejman, koji se prije 10 mjeseci pridružio Slobodnoj sirijskoj vojsci, prisjeća se ranjavanja.
“Bili smo na terenu kad je došlo do žestoke pucnjave sa sirijskom vojskom. Svi moji suborci su poginuli, a ja sam jedini preživio. Kad se oporavim ponovno idem. Borit ću se do pada režima”, odlučan je Sulejman.
Čorkalo javlja kako su liječnici, s obzirom na okolnosti, zadovoljni opremom kojom raspolažu i uz pomoć koje, u dvije operacijske sale, dnevno obave 15-ak operativnih zahvata. Nekada to bude i znatno više, što ovisi o situaciji na ratištu.
Najviše posla za ortopede
Od početka sukoba obavili su više od 10.000 operacija, a najviše posla imaju ortopedi.
“Sada tretiramo pacijenta s vanjskim fiksatorom. Ranu svakodnevno previjamo. Sada se rana počela stvrdnjavati, tako da pacijenta zbog infekcije liječimo antibioticima. Nakon što uklonimo fiksator, operativnim zahvatom stavit ćemo mu dvije metalne pločice iznad lakta”, pojašnjava liječnik Muhamed Falah.
Ispred bolnice postavljen je i šator za prihvat žrtava napada kemijskim oružjem i do sada su imali četiri takva slučaja.
“Nakon napada 21. kolovoza imamo dovoljno opreme i lijekova za liječenje u slučaju napada kemijskim oružjem”, kaže ravnatelj bolnice Khaled Kandi.
U bolnici je, između ostalog, edukativni centar za pružanje prve pomoći ranjenicima na terenu i u njemu se tjedno obučava blizu 20 medicinskih timova.
Izvor: Al Jazeera