Desetine mrtvih u zasjedi Boko Harama

Grupe za građansku samozaštitu, često naoružane samo palicama i noževima, pomažu Vladi u borbi protiv Boko Harama (AP)

Najmanje 24 pripadnika grupe za građansku samozaštitu je ubijeno u zasjedi u sjeveroistočnoj Nigeriji, tokom neuspješnog pokušaja da uhapse pripadnike Boko Harama, saopćili su zvaničnici snaga sigurnosti.

Zvaničnici su rekli da su borci iz pobunjeničke grupe odjeveni u vojne uniforme u petak iz zasjede napali više od 100 pripadnika civilne grupe za zaštitu.

“Oni su napadnuti iz zasjede i prije nego što su stigli do kampova Boko Harama”, kazao je Masta Moh'd , jedan od pripadnika mladih dobrovoljaca koji nije sudjelovao u napadu u blizini grada Monguno u državi Borno, ali je tu informaciju čuo od više preživjelih. Moh'd je ovu vijest kazao u subotu informativnoj agenciji Reuters.

On je dodao da je više od 100 pripadnika grupe za građansku samozaštitu učestvovalo u napadu na Boko Haram, koji je krenuo po zlu kada su ih pobunjenički borci napali iz zasjede na rubnom području grada.

Desetine nestalih

Zvaničnici tvrde da se još 34 osobe vode kao nestali.

Član Vladinih Zajedničkih operativnih snaga, koje čine pripadnici policije i vojske,  pod uvjetom anonimnosti je potvrdio da su u ovom incidentu poginule 24 osobe.

Čini se da je vojna akcija protiv naoružane grupe Boko Haram, koju je sredinom maja naredio predsjednik Goodluck Jonathan, oslabila pobunjeničku grupu, ali su oni više puta pokazali da su usavršili tehniku sakrivanja, a zatim ponovnog pojavljivanja, jednako smrtonosno kao i prije.

Grupe za građansku samozaštitu, često naoružane samo palicama i noževima, lišile su slobode stotine članova Boko Harama, saopćila je vojska.

Velika prednost

Borba civila protiv Boko Harama je vojsci dala najveću prednost u borbi protiv četverogodišnjeg ustanka.

Zbog toga su pripadnici tih civilnih grupa za zaštitu i njihove porodice glavne mete naoružane grupe. Desetine ih je ubijeno u osvetničkim napadima.

Vojska je u augustu kazala da je moguće da je lider Boko Harama Abubakar Shekau umro krajem jula od posljedica rana zadobijenih u razmjeni vatre sa vojskom, iako nisu ponudili dokaze.

Ako je on zaista mrtav, čini se da to nije smanjilo nasilje, koje je u porastu od početka prošlog mjeseca.

Izvor: Agencije


Reklama