Gladno peruansko pleme izašlo iz izolacije

Zbog nedostatka hrane amazonsko pleme Mashco Piro, koje je desetljećima živjelo u izolaciji, prinuđeno je izaći iz prašume.
Pojavili su se na obalama rijeke, duboko u amazonskoj prašumi. Prvo su izašli muškarci, njih blizu 30, a onda žene i djeca. Blizu stotinu članova plemena Mashco Piro pojavilo se tokom tri dana krajem jula, što je vrlo neuobičajeno. Žive u jugoistočnom Peruu, blizu granice sa Brazilom, ali rijetko ko ih je prije vidio, izvijestila je reporterka Al Jazeere Mariane Sancez.
Ovakva plemena žive u izolaciji. Peruanski zakoni zabranjuju da im se bilo ko približi. Vrlo su osjetljivi – obična gripa ili proljev za njih mogu biti smrtonosni, i desetkovati populaciju.
Kada su izašli, bili su naoružani strijelama i kopljima. Izgledali su oprezno, nepovjerljivo i gladno. Kao i drugih 15 plemena u ovoj regiji, oni su nomadi koji se kreću područjem bogatim naftom.
Antropolog Isrrail Aquise kaže da sječa šume, rudnici i eksploatacije nafte utječu na ekosistem, koji je ključan za njihov opstanak.
Krhki ekosistem
„Ekosistem je tako krhak u ovom području. Ako helikopter preleti, životinje se uplaše i razbježe, a to znači da plemena neće imati hranu“, kaže arheolog Aquise.
Da bi zaštitio plemena, Peru ima pet područja gdje bi projekti ekploatacije trebali biti zabranjeni i planira formirati novih pet rezervata. Ali još davno Vlada je dala dozvolu za eksploataciju nafte u nekima od njih.
Bivši predsjednik Alan Garcia kaže kako nešto što bi bilo od koristi za nekolicinu, ne može ometati investicije korisne za cijelu zemlju.
Dok naftne kompanije nastavljaju s radom u regiji, pripadnici Mashco Piroa žvaču korijenje. U julu su tražili banane i konopac.
Predstavnik zajednice sličnih plemena Henderson Rengifo smatra da je njihovo pojavljivanje bilo poruka.
„Poruka je jasna! Oni kažu: ‘Ovo je naša teritorija, i vi nemate pravo biti ovdje.’ Žele živjeti onako kako su odabrali.“, kaže Henderson Rengifo, predstavnik plemenske zajednice Achuar.
Antropolozi kažu da je rijetko pojavljivanje plemena upozorenje. Ove zajednice preživjele su stoljeća upliva ljudi sa zapada, ali to se sada možda mijenja.
Izvor: Al Jazeera