Zračni napadi na periferiji Damaska

Prašina prekrila ulice nakon napada sirijske armije [SHAMSNN]
Zračne snage režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada pojačale su napade u subotu ujutro na periferiji Damaska kako bi odande istjerali ustanike, izvještava Sirijska opservatorija za ljudska prava.
“Vojni avioni izveli su nekoliko napada na periferijske četvrti Asali i Qabon” u Damasku te na ustanička uporišta na istoku glavnog grada, poput Zamalke, javlja Opservatorija.
Sirijski aktivisti objavili su u subotu nekoliko videosnimaka koji prikazuju nadlijetanje Assadovih aviona iznad Damaska.
U drugom dijelu snimka zabilježen je trenutak pada rakete na civilne objekte u Irbinu, predgrađu Damaska.
Video prikazuje civile koji bježe iz svojih domova nakon raketnog napada.
Napad na palestinski logor
Sukobi su se odvijali u Asaliju i Qadamu, javlja Opservatorija, dodajući da je vojska bombardirala palestinski logor Yarmouk i ustaničku četvrt Jobar.
Nasilje je pojačano zadnjih mjeseci u periferijskim četvrtima Damaska jer je središte glavnog grada još pod jakim nadzorom režima.
Istovremeno, vojska je nastavila bombardiranja četvrti koje drže pobunjenici u gradu Homsu, objavila je ta nevladina organizacija, sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja se poziva na široku mrežu aktivista i medicinskih izvora u zemlji.
Sukob u Siriji je dosad odnio 100.000 života i, prema podacima UN-a, natjerao 1,7 miliona ljudi da potraže utočište izvan zemlje.
Izvor: Al Jazeera i agencije