Sukob demonstranata i peruanske policije

Specijalne policijske snage koristile su suzavac i vodene topove kako bi zaustavile demonstrante (EPA)

Demonstranti u peruanskoj prijestolnici Limi sukobili su se sa policijom tokom njihovog protesta zbog, kako kažu, neispunjenih obećanja predsjednika Ollante Humale za reforme obrazovnog sistema i smanjenja nezaposlenosti.

Sukobi su izbili u subotu po lokalnom vremenu kada su hiljade Peruanaca pokušale doći do zgrade Kongresa.

Na putu ih je zaustavilo 500 pripadnika policijske jedinice za razbijanje protesta, pojačanih stotinama policajaca u civilnoj odjeći.

Specijalne policijske snage koristile su suzavac i vodene topove kako bi zaustavile demonstrante.

Šef policije u Limi, general Luis Praeli kazao je kako je uhapšeno 15 osoba tokom nemira koji su se javili uoči proslave Dana nezavisnosti.

Pozivi sindikata

Među demonstrantima nalazili su se studenti sa univerziteta, članovi radničkih sindikata, vladini uposlenici i politički protivnici aktuelne administracije Perua.

„Građani, sindikati i mladi izražavaju svoje protivljenje i ožalošćenost zbog politike Humaline vlade koja je obećala seriju promjena, seriju reformi, a tokom dvije godine na vlasti to nisu uradili“, kazao je Javier Torres, učesnik protesta.

Najveći savez sindikata u ovoj južnoameričkoj državi, CGTP, pozvao je sve Peruance da se pridruže demonstracijama.

Pored štrajka ljekara i medicinskih radnika na državnom nivou, Humali poteškoće izazivaju i sindikati koji traže reviziju novog zakona za koga strahuju da će primorati Vladu da otpusti veliki broj državnih uposlenika.

Jačanje protesta

Sa druge strane, studenti su nezadovoljni zbog zakona koji, prema njihovom mišljenju, potkopava autonomiju univerziteta.

Demonstracije protiv Vlade i Humale, kojega trenutno podržava 33 posto Peruanaca (najniža stopa otkako je na vlasti), počeli su početkom jula protiv predloženih zakona koji su imali za cilj reforme administracije Vlade i univerziteta.

Protesti su potom dobili na snazi kada je Parlament imenovao 10 zvaničnika da oforme djelove tri važne, nezavisne, vladine agencije.

Ova imenovanja su potom povučena zbog reakcija javnosti.

Izvor: Agencije


Reklama