Prvi krug predsjedničkih izbora u Maliju

Širom Malija u nedjelju su otvorena birališta, njih 21.000, na kojima se stanovnici izjašnjavaju za novog predsjednika ove afričke države, a svrha izbora je ponovno ujediniti državu nakon višemjesečnih političkih previranja i krize.

U nedjelju se održava prvi krug predsjedničkih izbora, a ako bude potrebno, 11. augusta bit će održan i drugi.

Sukobi u Maliju izbili su u januaru 2012. godine, kada je tuareški Nacionalni pokret za oslobođenje Azavada (MNLA), kojem se priključio i pokret Ansar Dine napao kasarne i gradove na sjeveru Malija.

Četiri mjeseca poslije intervencije protiv pobunjenika na sjeveru Malija, Francuska je počela povlačiti svoje vojne snage iz te države.

Sigurnosne mjere tokom izbora će biti veoma jake, a neki analitičari pitaju se je li Mali spreman za ove izbore.

Stotine hiljada osoba bilo je prisiljeno napustiti domove na sjeveru države zbog sukoba i većina ih neće biti u prilici glasati.

Šanse za Keitu

Militanti na sjeveru države upozorili su muslimane da u izborima ne učestvuju, te su zaprijetili napadima na biračka mjesta.

Promatrači izražavaju zabrinutost i za izborni proces u sjevernom gradu Kidalu koji je još pod okupacijom tuareških pobunjenika.

Među kandidatima za predsjednika su tri bivša premijera, bivši ministar finansija i jedna žena.

Najviše šansi, prema ocjeni posmatrača, ima bivši ministar finansija (1994. – 2000.) Ibrahim Bubakar Keita koji je 2001. osnovao vlastitu stranku Okupljanje za Mali.

U petak je Keita pozvao na mirno održavanje izbora.

Njegov najveći protivnik na ovim izborima je Sumaila Cise, koji je 2003. također osnovao vlastitu stranku Republika i demokratija.

Analitičari smatraju da bi još jedan bivši premijer, Sumana Sacko mogao biti u igri, ako nakon prvoga kruga ne bude pobjednika.

Izvor: Agencije


Reklama