Egipat i Sudan protiv brane u Etiopiji

Projekat izgradnje brane nazvane Veliki preporod u Etiopiji izaziva političke tenzije između zemalja koje zavise od rijeke Nil, koja je hiljadama godina izvor života za narode naseljene uz njene obale. Međutim, tokom proteklog stoljeća kolonijalne ambicije izazvale su tenzije zbog pristupa vodi.

Egipatski ministar vanjskih poslova u subotu je izrazio duboku zabrinutost zbog odbijanja Etiopije da prihvati poziv na pregovore o gradnji brane koja će biti najveća u Africi.

Za Etiopiju je to brana koja će u cijeloj zemlji riješiti problem snabdijevanja strujom, ali Egipat brine zbog potencijalnog utjecaja brane na tok Nila.

Kad je Etiopija u maju preusmjerila rijeku projekat je pojačao tenzije između dviju zemalja.

“Ovo je obični nesporazum, a ne obmana. Riječ ‘preusmjeriti’ ne može se doslovno shvatati. I njena definicija može se različito tumačiti. Zapravo, riječ je o međunarodnoj praksi”, kazao je Semegnew Bekele, voditelj projekta.

Uključiti se u razgovore

Kako kaže novinarka Al Jazeere Catherine Soi, privremeno preusmjeravanje toka rijeke izvršeno je kako bi se omogućila naredna faza gradnje. Za manje od godinu dana preusmjeravanje će biti stalno.

Voda će teći kroz tunele ispod brane, a inžinjeri koji rade na projektu kažu da radovi neće utjecati na tok Nila prema Sudanu ili Egiptu.

Analitičari tvrde da diplomatski spor između Egipta i Etiopije dokazuje koliko su neophodni detaljni pregovori s učešćem svih devet zemalja koje dijele Nil.

“Iako priznajemo interese, prava i zabrinutost Egipta, tu su i očekivanja zemalja u području gornjeg toka Nila da Egipat shvati situaciju i uključi se u razgovore sa tim zemljama”, rekao je Solomon Ayele Dersso iz Instituta za sigurnosne studije.

Redovna isključenja struje

Šest zemalja iz područja gornjeg toka, uključujući Etiopiju, već je potpisalo sporazum o jednakom korištenju rijeke.

Sporazum o saradnji zamijenio je onaj iz kolonijalnog doba, prema kojem Egipat i Sudan imaju pravo na najveći dio Nila i pravo veta na svaki projekat na njemu. Obje zemlje odbile su potpisati novi sporazum.

“Te dvije države trebaju se sastati i pregovarati s ostalim zemljama iz bazena Nila o korištenju resursa unutar potpisanog okvira i razumne logike”, mišljenja je Alemeyehu Tegenu, ministar voda i energetike Etiopije.

Otprilike 58 posto Etiopljana trenutno živi bez struje, a oni koji je imaju ljuti su zbog redovnih isključenja. Vlada poručuje da je snabdijevanje čistom, jeftinom energijom, jedna od stvari od kojih ne namjerava odustati.

Izvor: Al Jazeera


Reklama