Djeca u strahu odbijaju besplatnu hranu

Još se najmanje 30 djece liječi u bolnicama zbog trovanja hranom (AFP)

Tisuće djece odbile su besplatne obroke u školama na siromašnom istoku Indije nakon što je 25 djece umrlo jer su pojeli hranu zatrovanu insekticidom.

Djeca u dobi od četiri do 12 godina su prije dva dana preminula nakon ručka na kojem su im u seoskoj školi posluženi povrće, riža i krumpir.

Uslijedili su nasilni prosvjedi revoltiranih mještana.

Dok vlasti države Bihar uplašene učenike i roditelje nastoje uvjeriti u sigurnost hrane, policija je intenzivirala istragu tragedije te je svoja nastojanja usmjerila prema ravnateljici škole koju su pohađala djeca, a koja je u međuvremenu pobjegla.

Još je najmanje 30 oboljele djece ostalo na liječenju u bolnicama u državnoj prijestolnici Patna i gradu Chapra, jer su početni testovi pokazali kako je hrana koju su konzumirali bila zatrovana insekticidom.

„Pretpostavljamo da je nekakav insekticid slučajno ili namjerno pomiješan s hranom, no sve će biti jasno nakon istrage. Pripremili smo protuotrov i dali ga djeci“, poručio je R. K. Singh, medicinski djelatnik u dječjoj bolnici u gradu Patna.

Hranu prvo moraju probati nastavnici i kuhari

U strahu od novih trovanja djeca su diljem države Bihar svoje obroke bacala u otpad unatoč uvjeravanjima prosvjetnih vlasti da se tragedija neće ponoviti.

„Roditelji su upozorili djecu da čak i ne dodiruju obroke koji se služe u školi“, potvrdio je ravnatelj lokalne službe koja dijeli besplatne obroke po školama uz napomenu roditeljima kako im „nije cilj ubijati djecu“.

Svim nastavnicima i kuharima naloženo je da probaju obroke prije nego ih daju djeci.

Vlade indijskih saveznih država, a Bihar je jedna od indijskih najmnogoljudnijih i najsiromašnijih država, vode najveći svjetski program prehrane školske djece, koji obuhvaća čak 120 milijuna djece.

Prosvjetne vlasti takvim programom pokušavaju djecu privoliti da prisustvuju nastavi u školi, jer je skoro polovica dječje populacije pothranjena.

Zbog loše higijene u kuhinjama i nekvalitetne hrane u školama djeca često doživljavaju trovanja, no nikad se nije dogodila tragedija u kojoj su smrtno stradale desetine mališana.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama