Samaras smanjuje poreze u ugostiteljstvu

Prvi put nakon početka krize, grčki premijer Antonis Samaras najavio je smanjenje poreza u ugostiteljstvu.
“Uspjeli smo u našim ciljevima i napravili značajan napredak. Međutim, vrlo je važno ono što ću danas najaviti, a to je da će porez na usluge u restoranima biti odmah smanjen, od 1. augusta. Po prvi put mi ne samo da smo spriječili nešto neugodno, nego smo napravili i pozitivne pomake”, poručio je Samaras.
Grčki sindikati javne uprave opet su na ulicama Atine. Okupljeni pred zgradom Parlamenta, iskazuju nezadovoljstvo planiranim reformama o kojima će se u srijedu glasati.
Mjere koje su na dnevnom redu ranije su dobile zeleno svjetlo Evropske unije (EU) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Njihovo provođenje znači nastavak međunarodne pomoći, ali i gubitke hiljada radnih mjesta.
Dan D za hiljade zaposlenika grčkog javnog sektora. Sirene, kao upozorenje parlamentarcima na katastrofalne posljedice koje će izazvati usvajanje novih mjera štednje.
Sindikati su ogorčeni s obzirom na postojeću stopu nezaposlenosti od 27 posto.
‘Kritičan dan’
“Ovo je kritičan dan za nas. Nadamo se da su zakonodavci dorasli situaciji i da neće dozvoliti zatvaranje komunalne policije. Nastavit ćemo našu borbu bez obzira na to šta će se danas desiti. Naravno, ako odluka bude u našu korist, neće biti razloga za nastavak. U suprotnom, borba se nastavlja”, kazao je predsjednik Sindikata atinske policije Apostolos Kosivas.
Međunarodni kreditori, koji su u ovu zemlju do sada upumpali 240 milijardi eura pomoći, frustrirani su sporim progresom u provođenju reformi. Trn u oku je javni sektor s oko 600.000 zaposlenih, koji velikim dijelom smatraju neefikasnim i korumpiranim.
Zabrana javnih protestaGrčka policija zabranila je javne proteste u centralnom dijelu Atine u narednih 11 sata, kada u posjeti bude boravio njemački ministar finansija Wolfgang Schauble.
U policijskom saopćenju navodi se da će kordon biti uspostaljen oko centralnog dijela grada, “gdje će biti zabranjena javna okupljanja i mitinzi” od 9 do 20 sati.
Kordon će obezbjeđivati zgradu Parlamenta i trg Sintagma, gdje je održan veliki broj demonstracija.
Glasnogovornik stranke lijevog centra Syriza Panos Skurletis snažno je kritizirao odluku policije.
Prema njegovim riječima, “ova odluka je nepojmljiva u evropskom gradu”.
S druge strane, demonstranti aktuelnu vlast doživljavaju kao bezidejnu. Jedan od učesnika demonstracija je kazao: “Na nesreću, Vlada nema plan kako da provede reforme javnog sektora. Danas će zaposlenicima u školama najaviti otkaze. Profesorima također. U septembru škole neće biti u mogućnosti raditi svoj posao, a djeca i studenti da uče”.
Nakon nekoliko odgađanja, posljednjih sedmica Samarasova Vlada je smogla snage i sačinila tzv. mobilizacijsku šemu. Do kraja 2014. godine oko 15.000 radnika mora biti otpušteno iz javne administracije. Do kraja ove njih oko 25.000 mora biti stavljeno u mobilizacijsku shemu.
‘Grčka žrtva’
Ti radnici će primati 75 posto plate, uz rok od osam mjeseci da nađu novi posao u javnom sektoru. Ukoliko ne uspiju, bit će trajno otpušteni.
Uprkos masovnom negodovanju, bolni rezovi se nastavljaju, smatraju pojedini parlamentarci.
“Pokušat će usvojiti zakon dan uoči dolaska [njemačkog ministra vanjskih poslova] Wolfganga Schaeublea u Grčku, kako bi mu pokazali žrtvu koju je ‘Trojka’ [EU, MMF i Evropska centralna banka (ECB)] tražila, kao i da je socijalna zaštita mrtva”, kazao je Notis Marias, poslanik stranke Nezavisni Grci.
Efkleidis Tsakalotos iz stranke Syriza je rekao: “Jedine stvari o kojima se govori su cijene, produktivnost i kompetencija, a niko ne spominje kriterije o granici siromaštva, ili stopama osnovne ljudske egzistencije.”
Nove reforme bit će dodatni ispit za ionako krhku grčku koaliciju.
Izvor: Al Jazeera