Očekivanja od nove egipatske Vlade

Različite su reakcije na formiranje nove egipatske Vlade. Protivnici svrgnutog predsjednika Muhameda Mursija pozdravljaju taj čin, dok njegove pristalice ne priznaju novu Vladu i najavljuju nastavak protesta.
Nakon dvije sedmice, Egipat je dobio novu Vladu. Dio Egipćana zadovoljan je i smatraju da je sastavljena od stručnjaka i ljudi koji su zaslužni za obaranje režima.
Ashton o MursijuVisoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton izrazila je u srijedu žaljenje što nije bila u mogućnosti sresti se s svrgnutim predsjednikom Mursijem i poručila novoj Vladi da EU želi brzi povratak demokratskom procesu i uključuvanje svih političkih faktora u odlučivanje u Egiptu.
U zemlji u kojoj četvrtina stanovništva živi ispod linije siromaštva, Ashton je insistirala na potrebi da se egipatska privreda oživi što prije moguće, naveo je njen glasnogovornik Michael Mann, za agenciju AFP.
Ashton je novinarima u Kairu poručila da misli da bi trebalo da Morsi bude pušten iz zatvora.
“Uvjerena sam se da je on dobro. Voljela bih da sam ga vidjela”, rekla je Ashton.
“Članovi Vlade premijera [Hazema] Beblawija veoma su popularni i mnogi od njih su učestvovali u revoluciji. Neki od njih se i sada nalaze među demonstrantima na trgu Tahrir”, kazao je Mohamed Turk, koji demonstrira protiv Mursija.
Nadaju se da će novoizabrani ministri znati riješiti probleme u kojima se nalazi egipatsko društvo.
“Čini mi se kako je ovo prvi put da se biraju ministri na osnovu znanja i kvalifikacija. Ministri dobro znaju s čim se suočavaju i šta moraju učiniti”, smatra Mustafa Bastawisy, pristalica novoimenovane Vlade.
‘Sve je nelegalno’
“Odlazi, Sissi” – poruka je pristalica svrgnutog predsjednika Mursija upućena potpredsjedniku Vlade i ministru odbrane Abdel Fattahu al-Sissiju. Ne priznaju Vladu koja je, kako kažu, nastala na vojnom udaru.
Mohammed el-Beltagy, član Muslimanske braće, kaže da taj pokret ne priznaje odluke koje donosi general Sissi.
“Ovo što sada imamo ne može se nazvati predsjednikom države, niti možemo nazvati vladom nešto što je nastalo na vojnom udaru. Sve je to nelegalno”, rekao je on.
“Ne prihvatamo nijednu odluku generala Sissija. Ovo je vojni udar i sve odluke su nelegalne”, kategoričan je Mohamed Bahy, Mursijev pristalica.
Pristalice Muslimanske braće, kao i članovi drugih partija koji ne prihvataju vojni udar, ostaju i dalje na trgovima Kaira i drugih gradova Egipta. Kažu da će tu ostati sve do povratka legitimno izabranog predsjednika.
Nacionalno pomirenje, koje nova Vlada ističe kao prioritet, sudeći prema političkoj slici zemlje, morat će sačekati neka bolja vremena.
Izvor: Al Jazeera