Izraelci oslobodili muftiju Jerusalema

Izgred se dogodio kada je izraelska policija privela jednog Arapa koji je želio ući na plato ispred džamije (Reuters)

Izraelska policija saopćila je u srijedu poslije podne da je oslobodila jerusalemskog muftiju Mohammeda Ahmada Husseina nakon nekoliko sati ispitivanja zbog nereda na spornom svetom mjestu u Jerusalemu, prenosi Tanjug. 

Policijski glasnogovornik potvrdio je oslobađanje muftije koji je pritvoren poslije nereda u utorak na Al-Haram Al-Sharifu (Uzvišenom utočištu), na kome se nalazi džamija Al-Aqsa, treća po značaju u islamu. 

Jevreji to mjesto zovu Brdo hrama, jer su se tamo nekada nalazili drevni jevrejski hramovi.

Simbolični gest

Palestinci su osudili potez Izraela, a jordanski parlament je kao simbolični gest pozvao da kraljevina protjera izraelskog ambasadora, prenio je Associated Press.

Prethodno je izraelska policija privela palestinskog muftiju u srijedu u njegovom domu u Jerusalemu, dan nakon palestinsko-izraelskog sukoba nedaleko od Al-Aqse, glavne gradske džamije i svetog mjesta islama.

Šeik Mohammed Ahmad Hussein, veliki muftija Jerusalema, član je Palestinske samouprave koja upravlja Zapadnom obalom pod izraelskom okupacijom. Nadležan je i za susjedni Jordan, te sveta islamska mjesta u Jerusalemu.

Policijski glasnogovornik Micky Rosenfeld rekao je da je Hussein priveden kako bi odgovorio na pitanja o “remećenju javnog reda” u utorak, na prostoru koji obuhvata džamiju al-Aqsu i gleda na Zapadni zid poznatiji kao Zid plača.

Izgred se u utorak dogodio kada je izraelska policija privela jednog Arapa koji je želio ući na plato ispred džamije, ali je odbio dati na uvid svoje osobne dokumente.

Izgred u svetom mjestu

Izgred je prerastao u nemire, pri čemu su muslimanski vjernici bacali stolice na posjetioce svetog mjesta, rekao je Rosenfeld.

Nasilje se poklopilo sa izraelskom proslavom “Dana Jerusalema”, kojim Izrael obilježava godišnjicu osvajanja Istočnog Jerusalema u Bliskoistočnom ratu iz 1967.

Palestinci smatraju provokacijom posjetu izraelskih vjernika tom svetom mjestu.

Izrael je pripojio Istočni Jerusalem nakon rata, te cijeli grad smatra hebrejskom prijestolnicom, što međunarodna zajednica ne priznaje.

Palestinci žele Istočni Jerusalem proglasiti glavnim gradom buduće nezavisne palestinske države, koja bi obuhvatala okupiranu Zapadnu obalu i Pojas Gaze.

Izvor: Agencije


Reklama