Crnogorski protesti ostaju samo na parolama

Protesti u Crnoj Gori, iako česti, uglavnom ostaju bez konkretnih rezultata i političkih posljedica, pokazalo se posljednjih godina. Građanski, radnički, studentski i drugi zahtjevi završavaju se na parolama, a razlog tome je, smatraju analitičari, činjenica da ne postoji dovoljno jak interes i nezadovoljstvo građana koje bi donijelo promjene.
A opet, aktuelna crnogorska vlast upravo je uličnim protestima prije 20 godina došla na tu poziciju.
Da li su promjene u Crnoj Gori od tada samo kozmetičke i zašto, odgovor odgovor je potražila novinarka Al Jazeere Milica Marinović.
Prava studenata, neisplaćene zarade, novi porezi ili nešto četvrto… Postavlja se pitanje: Da li su protesti u Crnoj Gori pokretač promjena ili demokratski dekor bez rezultata?
Da li ulica zaista donosi ili odnosi najbolje znaju radnici odavno zatvorene podgoričke fabrike mašina Radoje Dakić. Na njoj već četiri godine traže svoje zarade – bez rezultata.
„Da me nekad neko, kao studenta, pitao da li ću to doživjeti, ne bih vjerovao da to može da se desi u jednoj nezavisnoj državi. I da smo mi te plate, koje smo zaradili prije 16 godina, primili na vrijeme, sigurno je da bi naš život drugačije izgledao, i život nas i naših porodica“, govori bivši radnik fabrike Milan Vukčević.
No, nisu svi ostali “kratkih rukava”. Omča ruskom vlasniku i česti protesti su radnicima podgoričkog Kombinata aluminijuma obezbijedili sve što su tražili.
„Šta smo uspjeli? Uspjeli smo da održimo kakav takav kontinuitet proizvodnje, redovnost ličnog dohodka, znači u kombinatu aluminijuma nijedan mjesec ne kasni plata. To je sigurno zahvaljujući pritisku i protestima sindikata zajedno sa radnicima“, ističe uposlenik Rade Krivokapić.
Parole bez odjeka
Protesti protiv poskupljenja struje, poreza i svega što prazni osiromašene džepove građana – ostali su parole bez odjeka. Nešto bolje su prošli studenti koji su novembra 2011. izašli na ulice prvi put poslije 20 godina.
„Na neki način, možda je došlo do nekih pozitivnih pomaka, kao što je trenutno Vladin program za stručno osposobljavanje studenata. Mislim da se počelo sa izgradnjom novog studentskog doma, ali nekih suštinskih promjena, nažalost, nema ni godinu i po nakon toga“, kazao je Nikola Nikolić, jedan od učesnika studentskog protesta.
„Na ovom mjestu, prije više od 20 godina, dogodili su se veliki ulični protesti, tzv. antibirokratska revolucija koja je na vlast dovela političare koji i danas upravljaju Crnom Gorom. Brojni analitičari saglasni su da nijedan protest od tada nije generisao slične korjenite promjene“, navodi Al Jazeerina novinarka Marinović.
Analitičar Zlatko Vujović politiku prati godinama i kaže kako je crnogorska vlast je vremenom pronašla uspješan recept da smanji efekte protesta.
„Vi nemate više nijednu veliku kompaniju, odnosno sindikat koji na ulice može da izazove veliki broj radnika. Sa druge strane, vlast je dosta dobro reagovala na zahtjeve takvih velikih kompanija jer su to velike firme koje mogu biti inicijalna kapisla za veće socijalne nemire“, rekao je Vujović.
U vremenu kada su opšta kriza i siromaštvo uzrok nezadovoljstva na cijelom Balkanu, građani Crne Gore tek treba, smatra Vujović, da pokažu da su spremni da se bore za svoja prava.
Deklarativna podrška i pasivno posmatranje nikada nisu donijeli veliki uspjeh.
Izvor: Al Jazeera