Dogovorene izmjene Šengenskog sporazuma

Izmjenama Šengenskog sporazuma će se omogućiti bolja kontrola evropskih granica (EPA)

Predstavnici Evropskog vijeća, Komisije i Parlamenta postigli su kasno u srijedu dogovor o izmjenama Šengenskog sporazuma kojim se omogućava bolja kontrola evropskih granica, saopćila je u četvrtak komesarka za unutrašnje poslove Cecilija Malmstrom.

“Ovo je važan korak u unapređenju funkcioniranja Šengenskog sistema”, rekla je Malmstrom u saopćenju za medije i istakla da je dobro što dogovor štiti slobodu kretanja unutar Šengenske zone kroz jasna pravila o kontroli vanjskih i unutrašnjih granica, prenosi Tanjug.

Važno je napomenuti i to da u dogovor o Šengenu nije uključena stavka o suspenziji viznih olakšica (takozvani zaštitni mehanizam) zbog povećanog priliva lažnih azilanata, prvenstveno iz Srbije i Makedonije.

S obzirom na to da zemlje članice koje su tražile uvođenje ovog mehanizma o tome nisu postigle dogovor sa Komisijom i Parlamentom, to znači da će građani Srbije i drugih zemalja u regiju i ubuduće moći bez viza putovati u Šengensku zonu.

Višemjesečni pregovori

Dogovor o izmjenama Šengenskog sporazuma je rezultat višemjesečnih pregovora ključnih evropskih institucija sa zemljama članicama u vezi sa pitanjem kada se privremeno mogu uvesti granične kontrole unutar Šengenske zone.

U srijedu navečer je konačno dogovoreno da Evropska komisija dobije ključnu ulogu u odlučivanju o privremenom uspostavljanju granica, čemu su se ranije protivile neke članice koje su taj prerogativ željele za sebe.

Prema sporazumu, Komisija će imati pravo ne samo odlučivati o tome da li neka vanredna situacija zahtijeva da se uvedu unutrašnje kontrole, već će moći slati vanredne inspekcijske timove, koji će reagirati na pokušaje zemalja članica da, uprkos šengenskim pravilima, uspostave kontrolu nad svojim granicama.

Sporazum, također, jača ulogu Frontexa, evropske službe za kontrolu granica, koja će odsad imati bolji uvid u to ko ulazi i izlazi iz šengenske zone.

Ovaj sporazum bi se već sljedećeg mjeseca mogao naći pred Evropskim parlamentom, nakon čega će početi da se primjenjuje.

Izvor: Agencije


Reklama