Američki Kongres u novčanim raljama NRA

Godišnji sastanak najmoćnije američke lobističke grupe za oružje održava se ovog vikenda u američkoj saveznoj državi Texas.

Okupljanje Američke asocijacija za oružje – NRA dolazi dvije sedmice nakon što zakon, koji je trebao pojačati provjere vlasnika oružja, nije uspio dobiti dovoljno podrške u američkom Senatu, izvijestio je reporter Al Jazeere John Terrett.

Smatra se da je novac NRA ključni razlog što je ovaj prijedlog zakona pao na prvoj prepreci.

Kad prijedlog zakona nije prošao u Senatu, predsjednik Barack Obama pojavio se ispred Bijele kuće sa porodicama žrtava pucnjave u školi u Newtownu, teško prikrivajući bijes.

“Ovo je sramotan dan za Washington”, rekao je tada predsjednik SAD-a.

Zapanjujuće brojke

Obama je rekao kako je oružani lobi, a svi su znali da pri tom misli na NRA – “namjerno lagao” o prijedlozima kako bi uvjerio javnost i Kongres da ih odbaci.

“Jedina stvar koja može zaustaviti lošeg momka s pištoljem je dobar momak s pištoljem”, rekao je u decembru 2012 Waine Lapierre iz Američke asocijacije za oružje.

NRA je osnovana u drugoj polovici 19. stoljeća, ali od ranih 70-ih njena politička moć je narasla i sada je među glavnim političkim donatorima.

Istraživač Lee Drutman kaže da članovi Kongresa znaju kako postoje “rizici i nagrade” kad se radi o NRA-u.

“Ako ste s nama, pomoći ćemo vam, dat ćemo vam visok rejting, platiti reklamnu kampanju. Ako ste protiv nas, okomit ćemo se na vas”, kaže Lee Drutman iz Fondacije Sunlight.

Ova fondacija navodi prilično zapanjujuće brojke koje ilustriraju koliko je duboko ukorijenjena odanost prema NRA-u u američkom Kongresu.

Prema njenim podacima 51 posto članova saziva Kongresa iz januara prošle godine, u nekome je trenutku dobilo sredstva NRA.

U Zastupničkom domu ih je 47 posto dobilo novac od NRA tokom posljednje kampanje.

A u Senatu ih je u prošlom ciklusu 42 posto dobilo novčane priloge od ove asocijacije.

Pripreme za ‘borbu’

Nije jasno odakle toliko novca NRA-u. Američki zakon ne nalaže objavljivanje podataka o finansiranju, ali se pretpostavlja da sredstva potiču od proizvođača oružja, te četiri miliona članova širom zemlje.

Analitičar Viveca Novak kaže kako, iako novac i politika odavno idu ruku pod ruku u Washingtonu, postoje naznake da se reformatorska strana priprema za borbu.

“Novac ne pobjeđuje uvijek, čak ni u Washingtonu. Ponekad pobjeđuje najbolji argument”, kaže Novak.

S obzirom na moć i resurse NRA, proći će mnogo vremena prije nego li pristaše jače kontrole oružja budu u stanju trošiti sličnu količinu novca na lobiranje.

Ipak, postoje naznake da bi birači prvi put mogli kazniti članove Kongresa koji, u korist onoga što želi NRA, zanemaruju mišljenje javnosti.

Izvor: Al Jazeera


Reklama