Bombe s padobranima padaju na Qusayr


Credit: qmediacenter

Žestoke borbe i dalje se vode u sirijskom Qusayru, strateški važnom gradu na libanonskoj granici, sa oko 30.000 stanovnika.

Vladine snage drže ga u okruženju, nastavljajući ofanzivu protiv pobunjenika, navodno uz pomoć boraca libanskog Hezbollaha i pripadnika Iranske garde.

Aktivisti javljaju o čestim zračnim napadima i granatiranju. Tvrde da su stambene četvrti razorene.

Video snimci prikazuju zračni napad bombama sa padobranima. Ovo ubojito oružje korišteno je i ranije na ovoj lokaciji, tvrde antivladini aktivisti.

Apel opozicije

Lider sirijske nacionalne koalicije uputio je alarmantan poziv svim raspoloživim brigadama da se povuku prema Qusayru i pokušaju ga odbraniti. Pozvao je međunarodnu zajednicu da pomogne žrtvama.

“Pozivamo međunarodnu zajednicu da osigura siguran koridor kako bi spasili žrtve, dostavili medicinsku i  humanitarnu pomoć za više od 50.000 opkoljenih građana. Tražimo da radi na povlačenju pripadnika iranskih snaga i njihovih ratobornih saveznika”, apelirao je George Sabra.

Politički analitičar Igor Tabak komentirao je za Al Jazeeru važnost grada Qusayra za učesnike u sirijskom sukobu.

“To je usko grlo na vezi Damaska i onog što velimo da je alavitska obala u Siriji i time je to mjesto ključno za komunikaciju dva velika centra Assadovih snaga”, rekao je Tabak.

On je govorio i o stanju na sirijskom bojnom polju. Rekao je da režim može koncentrirati puno veće snage na mjesta koja su u ključna, ocijenivši da on ima “klasično strukturiranu vojsku.”

“Glavna razlika između takve vojske i opozicionih grupa jeste da vojska može spakirati svoju postrojbu, preselit ju dosta daleko i onda ju opet operativno upotrijebiti. To je puno teže napraviti s postrojbama od kakvih je stastavljena sirijska opozicija”, dodao je on.

Sastanak u Amanu

Bahjat Suleiman, sirijski ambasador u Jordanu, oštro je osudio sastanak predstavnika zemalja koje podržavaju sirijsku opoziciju, ocijenivši da je taj skup “neprijatelja Sirije” u jordanskoj prijestolnici Amanu “dio američko-izraelske agresivne, terorističke kampanje” za uništavanje njegove zemlje, prenosi Tanjug.

“To je sastanak sirijskih neprijatelja ili prijatelja Izraela”, rekao je Bahjat Suleiman na rijetkoj konferenciji za novinare nekoliko sati prije početka sastanka, na kojem će se biti razmotren američko-ruski prijedlog za održavanje mirovnih pregovora o Siriji, nazvanih Ženeva 2, koji bi trebalo da okupe zajedno pobunjenike i predstavnike sirijskog režima.

“Oni koji žele okončanje tragedije u Siriji treba da prestanu da naoružavaju i obučavaju terorističke bande u Siriji. Rat protiv Sirije je bez presedana”, rekao je on.

Zatvoren prijelaz prema Turskoj

Turska je zatvorila posljednji granični prijelaz sa Sirijom koji i dalje kontrolira Assadova vlada i pojačala mjere sigurnosti poslije bombaških napada u pograničnom gradu Reyhanli ranije ovog mjeseca.

Ministar za carine Hayati Yazıcı rekao je da će prijelaz Yayladagi, oko 90 kilometara od Reyhanlija ostati zatvoren na mjesec dana, a da će tokom tog perioda samo oni koji nisu sirijski državljani, a prolaze kroz Tursku moći preći granicu na tom prijelazu, prenosi Reuters.

Jedan turski funkcioner je rekao da je vrijeme da se na prijelazima postavi oprema za otkrivanje bombi, navodi Tanjug.

Kroz Yayladagi prolazi glavni put za sjeverozapadni priobalni dio Sirije u kome živi veliki broj alavita. 

Jordan je u srijedu domaćin vodećih diplomata 10 drugih zemalja na konferenciji “Prijatelji Sirije” u Amanu – Britanije, Egipta, Francuske, Njemačke, Italije, Jordana, Katara, Saudijske Arabije,Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i SAD.

Sastanku prisustvuje privremeni predsjednik sirijske opozicione Nacionalne koalicije George Sabra, rekao je za AFP portparol koalicije Soner Ahmed.

To je pripremni sastanak za međunarodne pregovore pod okriljem Ujedinjenih nacija, planirane za idući mjesec.

Suleiman je stotine hiljada sirijskih izbjeglica u Jordanu nazvao “teroristima”.

“Oni ovamo nisu došli iz humanitarnih razloga. Oni su ovdje da bi izvukli materijalnu korist ili zato što su teroristi ili povezani sa teroristima”, ocijenio je on.

U Jordan je izbjeglo više od 500.000 Sirijaca.

Sirijska opservatorija za ljudska prava je saopćila da je u Siriji od početka konflikata u martu 2011. poginulo više od 90.000 ljudi.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama