Novi sukobi vojske Konga i pripadnika M23

Drugog dana sukoba između vojske Konga i pobunjenika u blizini istočnog grada Gome poginulo je najmanje 19 ljudi, pa postoji opasnost od narušavanja krhkog šestomjesečnog mira samo nekoliko dana prije planirane posjete generalnog sekretara Ujedinjenih naroda Ban Ki-moona, prenosi Tanjug.
Vladine snage i pobunjenici iz paravojne formacije M23 počeli su rano u utorak da razmjenjuju vatru iz teškog naoružanja, a eksplozije su se mogle čuti i kasno poslije podne.
Pobunjenici su blokirali put koji vodi iz grada na sjever zemlje, dok su civili bježali ispred njih sa stvarima i stokom, javlja Reuters.
“M23 je pokušao da ‘pregazi’ naše položaje i sada ih potiskujemo. Uvjereni smo da ćemo odbraniti Gomu”, izjavio je glasnogovornik vojske, pukovnik Olivier Hamuli.
Glasnogovornik vlade Lambert Mende je rekao da je u sukobima u ponedjeljak poginulo 15 pobunjenika i četiri vojnika.
Sukobi su vođeni sjeverno od Gome, najvećeg grada na istoku Demokratske Republike Kongo.
Žrtve granatiranja
Detalji o žrtvama sukoba u utorak još nisu poznati, ali i vojni i pobunjenički izvori su kazali da je u granatiranju bilo još žrtava.
Ovo su prvi sukobi od novembra kada je M23 istjerao vojsku i na kratko zauzeo Gomu, uprkos prisustvu više hiljada mirovanjaka UN-a.
Glasnogovornik M23 Amani Kabasha je demantirao informaciju da su pobunjenici započeli sukobe, rekavši da su oni drugi dan za redom bili izloženi granatiranju vojske, pa je njihov komandant Sultani Makenga izdao naređenje da odgovore.
“Izgleda da vlada hoće da se bori. Ne postoji politička volja za postizanje mirovnog sporazuma pregovorima”, rekao je on.
M23 je tokom jednogodišnje pobune često koristila navodnu agresiju vojske kao izgovor za pokretanje ofanziva, ali je proteklih mjeseci oslabljen unutrašnjim sukobima i dezerterstvom, dok kongoanska vojska pokušava da se reorganizira poslije prošlogodišnjeg poražavajućeg poraza.
Optužbe UN-a
Stručnjaci UN-a su optužili Ruandu da je prošle godine poslala vojsku i oružje preko granice da bi pomogla M23. Ruanda negira ovu optužbu.
Mirovni pregovori između M23 i kongoanske vlade u Kampali, prijestolnici susjedne Ugande, dospjeli su u ćorsokak.
M23 uglavnom čine pripadnici prethodne pobunjeničke organizacije čiji su pripadnici pretežno bili Tutsi i koja se integrirala u vojsku poslije mirovnog sporazuma 2009.
Ali oni su prošle godine masovno dezertirali i intenzivirali obuku u svojim uporištima pripremajući se za dolazak interventne brigade UN-a sa zadatkom da neutralizira oružane grupe širom regija.
Brigada UN-a će imati oko 3.000 vojnika iz Južne Afrike, Tanzanije i Malavija koji će se pridružiti postojećoj mirovnoj misiji od 17.000 pripadnika.
Izvor: Agencije