Obama najavio demokratiju bez Assada

O pokušaju rješavanja sirijske krize u Washingtonu su razgovarali američki predsjednik Barack Obama i britanski premijer David Cameron. Dok sirijske vladine snage napreduju na frontu, američki predsjednik najavio demokratiju u toj zemlji bez predsjednika Bashara al-Assada.
„Razgovarali smo o Siriji i nevjerovatnom nasilju koje se tamo odvija. Nastavit ćemo raditi. Pružati humanitarnu pomoć sirijskom narodu. Ojačavati i pripremati opoziciju za demokratsku Siriju bez Bashara al- Assada. To znači da se predstavnici opozicije i režima trebaju dogovoriti o prelaznom tijelu koje će omogućiti da mu Assad preda vlast”, poručio je predsjednik SAD-a Barack Obama.
„Sirijska historija je toliko krvava i dešava se, dok mi stojimo i gledamo. Svijet mora zaustaviti taj rat! Niko od nas nema interesa da vidi druge kako gube živote, da se koriste hemijska oružja ili da se ovo nasilje još više širi. Podržavamo ruskog predsjednika Putina koji želi da dođe do političkog rješenja. Imamo priliku za to, prije nego se desi najgore”, naglasio je David Cameron, britanski premijer.
U vojnim operacijama širom Sirije u protekla 24 sata, stradalo je 57 osoba. Stižu izvještaji i o napredovanju vladinih snaga. U međuvremenu, Turska je pronašla tijela još dvije žrtve napada koji se dogodio prije dva dana u Reyhanliju, turskom gradu nedaleko od granice sa Sirijom, čime se broj žrtava popeo na 48.
Protest nakon eksplozije
Turski premijer rekao je da se Turska neće uzdržavati uzvratiti u pravom trenutku zbog eksplozija automobila bombi u gradu Reyhanliju, za koje Turska optužuje Siriju. No, kaže i da će Turska postupati pažljivo i da neće biti uvučena u rat u susjednoj Siriji. Upozorio je i na špekulacije, nakon bombaških napada.
„Postoje špekulacije, provokacije povezane s izbjeglicama. No, ove eksplozije nisu u vezi sa sirijskom opozicijom. Postoji spletka kojom se krivica pokušava prebaciti na izbjeglice”, rekao je Recep Tayip Erdogan, premijer Turske.
„Poduzet ćemo potrebne korake u budućnosti, ali nećemo biti prevareni. Uzvratit ćemo ako to bude potrebno. Ne bojimo se to uraditi. Svi bi trebali biti toga svjesni!”
Ankara za napad optužuje radikalnu grupu povezanu sa režimom u Damasku, dok Damask tvrdi da nije umiješan u napad.
U Reyhanliju, deseci demonstranata organizovali su protest zbog eksplozije u kojoj je poginulo 48 osoba, a ranjeno više desetaka. Neki od njih su pozivali vladu da podnese ostavku. Izražavaju zabrinutost jer je njihov grad napadnut.
U međuvremenu, sirijske vladine snage preuzele su potpunu kontrolu nad gradom blizu autoputa koji povezuje prijestonicu Damask s jordanskom granicom, ostvarivši novi napredak u potiskivanju pobunjenika s juga zemlje.
Iz sirijske opozicije potvrdili su da su režimske snage ponovo zauzele grad Kirbet Gazala.
Sirijska državna televizija je izvjestila da je vojska osigurala autoput između Damaska i grada Der'e na jugu zemlje.
Masovne žrtve
U isto vrijeme, u turskom gradu Gaziantep borci Slobodne sirijske vojske učestvuju na radionici o podizanju svijesti i humanitarnom pravu u zonama sukoba.
„U radionici učimo kako da tretiramo civile i vojnike, poštujući međunarodno pravo. Uče nas šta se u kojim slučajevima treba raditi kako ne bismo bili optuženi pred međunarodnim sudovima kada rat završi”, kazuje borac Slobodne sirijske vojske.
Od marta 2011. godine u Siriji je ubijeno više od 70.000 ljudi, dok je na milione raseljeno, kako unutar zemlje, tako i po susjednim državama.
Izvor: Al Jazeera