Ispovijest žrtve trgovine ljudima u SAD-u

Procjenjuje se da, kao žrtve trgovine ljudima, svake godine u Sjedinjene Države uđe između 14 i 17 hiljada ljudi. Reporterka Al Jazeere Kristen Saloomey je u New Yorku razgovarala sa jednom od malobrojnih žena koje su uspjele pobjeći od otmičara.
Shandra Woworuntu došla je u SAD 2001. godine, očekujući da će raditi u hotelu. Umjesto toga, završila je u javnoj kući. Čim je stigla iz Indonezije poslodavac joj je uzeo pasoš i zaprijetio da će je ubiti ako odbije raditi kao prostitutka.
“Našli su se sa drugim svodnikom i predali mu novac. Tada sam shvatila: Oni me prodaju!”, kaže Shandra Woworuntu.
Život na ulici
Vidno potresena odvela je ekipu Al Jazeere do jedne od zgrada u kojima je držana u zatočeništvu.
Nakon mjesec dana provedenog u ropstvu ona i još jedna žena uspjele su pobjeći kroz mali prozor u kupatilu.
“Pustila sam vodu. Zatim sam uspjela otvoriti prozor. Polako sam se popela i skočila na zemlju. Kad sam iskočila kroz prozor, počela sam trčati najbrže što sam mogla”, priča Shandra.
Nakon toga sedmicama je živjela na ulici, dok konačno nije upoznala ljude koji su joj pomogli.
Odvela je policiju do kuće i pomogla da se grupa žena oslobodi, a oni koji su ih zatvorili uhapse.
Reporterka Saloomey kaže da su Shandru neprestano selili, ponekad odvodili u druge savezne države, uvijek uz naoružanu pratnju.
Čak i u četvrtima uvijek punim ljudima, poput mnogih žrtava trgovine ljudima, bilo joj je nemoguće pronaći pomoć.
‘Otvaranje očiju’
Nažalost, njena priča nije jedina. Federalni istražitelji nedavno su spasili dvije žene iz stana u Yonkersu u državi New York i uhapsili desetak osoba optuženih za trgovinu ljudima iz Meksika.
U prošlosti je protiv ovakvih žena mogla biti podignuta optužnica za prostituciju.
„Bilo je teško povjerovati da ljudi žive u ropstvu u Sjedinjenim Državama! Ali ovakvih slučajeva bilo je sve više. Organizacije za prava žrtava odigrale su ključnu ulogu u našem razumijevanju načina na koji ovakve grupe djeluju i, u suštini, shvatanju da ove žene nisu dobrovoljno u tome, nego da su, zapravo, žrtve”, kaže istražitelj James T. Hayes.
Shandra kaže da „zaborav nije rješenje” i želi ispričati svoju priču, nadajući se da će pomoći drugim žrtavama. Kaže da bi željela ljudima “otvoriti oči” kako bi vidjeli ono što im se dešava tik pred nosom.
Izvor: Al Jazeera