Jaka eksplozija u centru Damaska

U eksploziji bombe na jednom od trgova u centru Damaska ubijeno je 13 ljudi, saopćila je državna televizija, a poprište eksplozije prikazano je u programu provladine televizije.

Automobil bomba eksplodirao je nedaleko od zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u distriktu Marjeh.

Državna televizija je saopćila da je 70 ljudi ranjeno, a da ih je nekoliko u kritičnom stanju.

Eksplozija je uslijedila dan nakon što je sirijski premijer Wael al-Halqi preživio atentat na konvoj u kojem je prolazio Damaskom, pri čemu je ubijeno šest ljudi koji su se nalazili u njegovoj pratnji.

Česti napadi

Televizija Al-Ikhbarija prikazala je snimak dva tijela na trgu prekrivenom bijelim dimom.

Sirijska Opservatorija za ljudska prava saopćila je da je poginulo najmanje devet civila i trojica pripadnika snaga sigurnosti.

Posljednjih sedmica vrlo često se događaju snažne eksplozije u prijestolnici, među kojima je najsmrtonosnija bila 9. aprila, kada je u centru Damaska poginulo najmanje 15 ljudi.

Uprkos ovim napadima, iz Vlade negiraju tvrdnje da gube kontrolu nad gradom.

“Strane zemlje sponzorišu teroriste i time dovode u opasnost nedužne civile. Sirijska Vlada odlično se nosi sa teroristima u predgrađima Damaska. Približavamo im se iz dana u dan”, kaže član sirijskog Parlamenta Sherif Shehata.

Opozicija je priznala da su njeni borci izgubili kontrolu nad nekoliko strateških mjesta.

No, eksplozija koja je odjeknula u utorak je pokazala da Vlada, uprkos pojačanom vojnom prisustvu, ne uspijeva svoju bazu održati sigurnom.

Ni za jedan od napada, u protekla dva dana, niko nije preuzeo odgovornost. 

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama