Deseci mrtvih na demonstracijama u Iraku

U mjestu Hawijah antivladine demonstracije se održavaju od prošlog decembra (AFP)

Najmanje 27 ljudi je poginulo, a 70-ak je povrijeđeno u sukobima između snaga sigurnosti i antivladinih demonstranata na sjeveru Iraka, prenose agencije.

Prema riječima vojnih zvaničnika, oružana skupina ušla je u redove demonstranata i otvorila vatru na vojsku, pa su snage sigurnosti odgovorile vatrom.

Međutim, demonstranti su rekli da su učesnici protesta bili nenaoružani i da je iračka vojska otvorila vatru po prisutnima nakon što je ušla u zonu protesta u namjeri da uhapse okupljene.

Demonstracije su započele u ranim jutarnjim satima u mjestu Hawijah, zapadno od Kirkuka, gdje se demonstracije održavaju od prošlog decembra.

Brigadni general odgovoran za to područje kazao je da su pripadnici oružane sunitske grupe pucali na državne snage sigurnosti, na što je vojska uzvratila vatrom.

Apel UN-a

Drugi oficir rekao je da je vojska zaplijenila 34 kalašnjikova i četiri PKM automatske puške.

Dvojica vojnika su ubijena tokom sukoba, rekli su oficiri.

Nasilje je izbilo nekoliko sati nakon što je izaslanik Ujedinjenih naroda Martin Kobler pozvao na smirivanje tenzija obje strane.

“Podstičem iračke snage sigurnosti da se maksimalno suzdrže dok održavaju red i mir, a demonstrante da nastave mirno protestirati”, rekao je Kobler.

Hiljade sunita demonstriraju od decembra prošle godine u nekoliko iračkih provincija. Oni tvrde da su marginalizirani od strane šiitske Vlade Nourija al-Malikija.

Reporterka Al Jazeere Jane Arraf javila je iz Bagdada da su “protesti započeli u decembru nakon hapšenja sunitskog političara”.

Demonstracije traju “jer vlasti hapse mnoge ljude u skladu sa vrlo nejasnim zakonom protiv terorizma. Mnoga hapšenja se dešavaju u područjima gdje žive suniti”, dodala je Arraf.

“Ljudi su također uznemireni jer nemaju posla – mnogi Iračani su otpušteni s posla zbog povezanosti s bivšom strankom Baath”.

Izvor: Agencije


Reklama