Kipar: Odbačena Artemisova ostavka

Upravni odbor Banke Kipra odbacio je ostavku predsjednika ove banke Andreasa Artemisa koju je podnio u utorak.

Artemis se protivi predloženim uvjetima za pripajanje Laiki banke, kao i imenovanju administratora za restrukturisanje Banke Kipra bez prethodnog obavještavanja Upravnog odbora.

U međuvremenu, kiparska Vlada pokušava da normalizuje bankarski sistem, koga, ipak, očekaju velike promjene.

Laiki banka, druga po veličini, biće ugašena, a računi Banke Kipra veći od 100.000 eura biće oporezovani.

Kiparske banke su zatvorene i sve uplate preko interneta blokirane su od 16. marta da bi se izbjeglo povlačenje kapitala, a Centralna banka je u utorak saopćila da se ulažu “nadčovječanski napori” da bi banke mogle ponovo da budu otvorene u četvrtak,28. marta.

Kiparska državna novinska agencija ranije tokom dana je izvijestila da je Andreas Artemis podnio ostavku, a da će se Odbor o njoj izjasniti kasnije u utorak.

Prema uvjetima programa pomoći banka Laiki bit će ugašena, što će omogućiti štednju od 4,2 milijarde eura, a male štediše bit će zaštićene.

Banka Kipra će preživjeti, ali će njeni depoziti veći od 100.000 eura biti oporezovani. Najveći udarac pretrpjet će veliki investitori, budući da ta banka drži lavovski dio ruskih depozita.

Banke zatvorene

Reporter Al Jazeere Marko Subotić javio je iz Nikozije ranije tokom dana da će sve banke na Kipru biti zatvorene do četvrtka, kako kiparski bankarski sistem ne bi bio ugrožen.

Tu odluku je donio ministar finansija, uprkos ranijim najavama kiparskih vlasti da će sve banke, osim najvećih banaka, Banke Kipra i Laiki, biti otvorene od utorka ujutro.

Banke su zatvorene od 16. marta, nakon što se političari nisu uspjeli dogovoriti o planu kojim bi se skupilo dovoljno novca da Kipar ispuni uvjete međunarodnih kreditora.

Blizu 1.500 kiparskih studenata demonstriralo je u utorak ispred predsjedničke palate u Nikoziji.

Studenti su nosili transparente sa porukom “Trojka napolje iz Kipra”, misleći na kreditore Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

Na protestnom maršu do predsjedničke palate vidjele su se i poruke – “Oni koji su krali novac treba da idu u zatvor i da plate za to” i “Ruke dalje od Kipra”, prenosi AFP.

Demonstrante, koji su se organizirali preko društvene mreže Facebook, aplauzima i pozdravima ispratili su zaposleni u kiparskoj Vladi tokom njihovog prolaska pored Ministarstva rada.

“Ne znamo kakva nam je budućnost i bijesni smo što se neće završiti samo na ovim mjerama”, rekao je jedan od demonstranata.

“Moramo biti složni kako bismo spasili našu zemlju. Mi smo u pitanju, ne samo naši roditelji, to je za našu budućnost”, rekao je drugi demonstrant.

Maratonski pregovori

Političari su odbili inicijalni prijedlog da se uvedu porezi do 10 posto na bankovne depozite građana.

Nakon maratonskih pregovora u Briselu, Kipar je ranije ove sedmice osigurao paket sanacijskih zajmova od 10 milijardi eura, te izbjegao kolaps svog bankarskog sistema i bankrot.

U zamjenu za spašavanje Kipar mora drastično smanjiti svoj pretjerano veliki bankarski sektor, smanjiti budžet, provesti strukturne reforme i privatizaciju državne imovine.

Predsjednik Kipra Nicos Anastasiades rekao je da je dogovor o spašavanju kiparske ekonomije “bolan”, ali i najbolji u ovim okolnostima.

On je dodao kako je donio “bolne odluke da spasi državu bankrota”, te obećao da će Kipar “opet stati na noge”.

Rekao je da će Kipar uvesti restrikcije kako bi se spriječilo povlačenje pretjerane količine novca iz banaka, ali da će te mjere biti “vrlo privremene”.

Izvori: Al Jazeera i agencije


Reklama